VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
FİRMA REHBERİ
İLAN REHBERİ
BİZE ULAŞIN
YAZARLAR
AjansTr7

@ Haber Tarihi : 15 Temmuz 2021 18:37:11

0 Yorum

15 Temmuz’un 5. yıl dönümünde Kaş’a gelen gaziler o geceyi anlattı

’15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü’ 5’inci yıl dönümü etkinlikleri kapsamında Antalya’nın Kaş ilçesine gelen gaziler Safiye Bayat, Mahmut Talha Uçar ve Danyal Şimşek, o karanlık geceyi anlattı.

'15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü' 5’inci yıl dönümü etkinlikleri kapsamında Antalya’nın Kaş ilçesine gelen gaziler Safiye Bayat, Mahmut Talha Uçar ve Danyal Şimşek, o karanlık geceyi anlattı.

Türkiye’nin, darbeci askerlerin karşısında korkusuzca direnmesiyle tanıdığı 15 Temmuz gazisi Safiye Bayat, vatan müdafaasında sergiledikleri duruşun Türkiye’yi sardığını söyledi.

Yaptıkları eylemin, herkesin yapabileceği, genetiğe kodlanmış bir duruşun adı olduğunu belirten Bayat, 15 Temmuz’da hainlerle konuşurken tek düşündüğünün, vazgeçmeleri yönünde ikaz olduğunu hatırlattı.

Bayat, inandıkları yolun ne pahasına olursa olsun 1 kişiyle başladığına dikkati çekerek, anlatmaya çalıştıklarını fakat başarılı olamadıklarını dile getirdi.

Köprü üzerinde yaşadıklarını anlatan Bayat, şunları kaydetti:

Duruşun diğer adı, ‘geleceğe bir nefes’

“Bu bir katliamdı. Ellerlindeki kurşunları bitene kadar sıktılar. Çok acı ama kurşunlar bitene kadar milletimiz bitti mi, bitmedi, bitmeyecek. O gün birdik. Biz iyiliği yayacağız, değerlerimize, vatanımıza sahip çıkacağız, milletimizi çok seveceğiz. Yaptığımız karakterli duruşun diğer adı, ‘geleceğe bir nefes’. Biliyorduk, biz nefesimizden vazgeçmeyi göze aldık. Gelecek nesil, gri, karanlık bir sabaha uyanmasın diye, hainlerin karşılarında dimdik durduk. Katliamın sonunda teslim oldular ama biz, kan kaybıyla ölümlerle yaralılarla mücadele etmeye devam ettik. Ne için? Kardeşlerimiz, geleceğimiz, insanlık için.”

Gazi Doktor Mahmut Talha Uçar da köprüde üzerlerine kurşunlar sıkıldığını, tanklar sürüldüğünü, bu sırada sağ elinden yaralandığını ifade etti.

Millet haksızlığa “dur” dedi

15 Temmuz’un birçok şeyi öğrettiğine değinen Uçar,” En önemlisi, inanmış bir liderin, ülkesinin fertlerini nasıl harekete geçirdiğini gördük. O gün, bir millet bu haksızlığa karşı durdu, “dur” dedi. 15 Temmuz’un bir daha yaşanmaması için ibret almamız, bunları gençlere aktarmamız, darbelere bu tarz girişimlere karşı demokrasinin, milletin iradesinin yanında olmamız gerektiğini düşünüyorum.” diye konuştu.

Gazi Danyal Şimşek ise 15 Temmuz’da karanlık gecenin aydınlığa dönüştüğünü vurguladı.

Tankların havalimanına gitmelerini engellemek için ülkenin ve milletin tek yumruk olduğunu anlatan Şimşek, “Bir daha yaşamamak için asla 15 Temmuz’u unutmamak ve unutturmamak gerekiyor.” dedi.

Henüz Bu Haber İçin Yorum Yapılmamış
Adınız Soyadınız
Güvenlik Kodu
BENZER HABERLER