VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
FİRMA REHBERİ
İLAN REHBERİ
BİZE ULAŞIN
YAZARLAR
AjansTr7

@ Haber Tarihi : 20 Aralık 2020 13:27:02

0 Yorum

300 yıllık köyde ata mirası kilimcilik yaşatılıyor

Antalya’nın Kaş ilçesinde geleneksel kilim dokumacılığı yaşatılmaya çalışılıyor.

Antalya’nın Kaş ilçesinde geleneksel kilim dokumacılığı yaşatılmaya çalışılıyor.

Kaş’a 75 kilometre mesafede yer alan Barak köyündeki evlerin çoğunda bir dokuma tezgahı bulunduğu kaydedildi.

Yaklaşık 300 yıl önce kurulduğu sanılan Barak köyünde geleneksel kilim dokumacılığı bugüne kadar sürdü.

Tarihte Barak aşiretleri, hayvancılık ve seracılıkla uğraştı. Hayvanlarından elde ettikleri yün ve yapağıyı kendilerine özel desen ve renklerde dokuyarak, Barak dokuma ve kilimlerini günümüze kadar taşımayı başardı.

İki yüzü de kullanılabilecek şekilde üretilen ve ‘Barak Kilimi’ adı verilen etnografik değere de sahip ürünün Türkmen, Biçkili, Aykırı Biçkili, Çengelli, Yelekli, Ürkütme Yelekli, Koca Yanışlı olmak üzere yedi çeşidi mevcut.

Yeni nesil sahip çıksın

Barak köyünden Dursade Özkaya (70) ata mirası kilim dokumacılığına yeni neslin sahip çıkmaması durumunda kaybolacağını söyledi.

Dokumacılığı çocukluğunda annesi, ninesi ve halalarından öğrendiğini anlatan Özkaya, bu işi bugüne kadar devam ettirdiğini belirterek, “Dokumayı çuvaldız kullanarak öğrendim. Bir kilimi bir ayda tamamlıyorum. Eskiden namazlık, atların üzerine konulan heybe de dokudum.” dedi.

Manevi değeri de var

Barak Kiliminin ekonomik ve manevi değerine değinen Özkaya, “Genç kızların çoğu çeyiz olarak yol kilimini götürürdü. Bir dönem Demre’ye seracılığa gittik. Parasızlıktan dokuduğum çeyizlik kilimlerimi tarla icarına karşılık verdim. Bu yörede cenazenin kefenlenmesinden sonra üzerine bu kilimi sararlardı. Definden sonra o kilimi camiye getirip bırakırlardı. Şimdi bu yapılmıyor.” diye konuştu.

Mahalle Muhtarı Nasuh Onarıcı ise geleneksel barak kilimciliğinde sona gelindiğini vurgulayarak, yetkililerin konuya sahip çıkmasını istedi.

Öte yandan, Kaş Kaymakamlığınca Barak Kilimi konusunda çalışma başlatıldığı öğrenildi.

(AJANSTR7)

Henüz Bu Haber İçin Yorum Yapılmamış
Adınız Soyadınız
Güvenlik Kodu
BENZER HABERLER