VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
FİRMA REHBERİ
İLAN REHBERİ
BİZE ULAŞIN
YAZARLAR
AjansTr7

@ Haber Tarihi : 25 Ocak 2022 18:44:35

0 Yorum

AHEF’ten iş bırakma eylemi kararı

Aile Hekimleri Dernekleri Federasyonu (AHEF), talepler yerine getirilmediği takdirde anayasanın tanıdığı hak gereği, sosyal, hukuksal, özlük hakları ve sağlık çalışanına şiddete dikkat çekmek için tüm Türkiye’de, 17-18 Şubat&rs

Aile Hekimleri Dernekleri Federasyonu (AHEF), talepler yerine getirilmediği takdirde anayasanın tanıdığı hak gereği, sosyal, hukuksal, özlük hakları ve sağlık çalışanına şiddete dikkat çekmek için tüm Türkiye'de, 17-18 Şubat'ta 2 gün ve 14 -16 Mart’ta 3 gün iş bırakma eylemi yapılacağını bildirdi.

AHEF, ‘Kamuoyuna Duyuru’ başlığıyla yaptığı yazılı açıklamada, 84 milyon vatandaşa temas eden 30 bin aile hekiminin temsilcisi olduğunu hatırlatarak, “Etkin bir sağlıkta şiddet yasası, 30 Haziran tarihli Aile Hekimliği Sözleşme ve Ödeme Yönetmeliği'nin geri çekilmesi ya da revize edilmesi, aile hekimliklerinde çalışanlara makul bir ödeme, rahat bir emeklilik ve aile sağlığı merkezi gider ödemelerinin yeniden değerlendirilerek artırılması” taleplerinde bulundu.

AHEF’in çözüm için ortak çalışma ve iletişimi sürekli kılacak bu taleplerin takipçisi olacağı belirtilen açıklamada, şu ifadeler kullanıldı:

“Bugün itibarıyla tüm aile hekimleri, her hastaya nitelikli sağlık hizmeti verebileceği 20 dakikalık bir süreyle iyi hekimlik uygulaması gereği MHRS mevzuatına uygun olarak, sadece randevuyla hasta bakacaktır.

Tıbbi gereklilikler kapsamında kronik hastalarımıza sağlık hizmeti verilecek ancak HYP sistemi kesinlikle kullanılmayacaktır.

Mevzuata uygun olmayan sağlık raporu talepleri değerlendirilmeyecek, e-rapor harici sağlık raporu hiçbir şekilde düzenlenmeyecek, ileri tetkik gerektiren durumlarda vatandaşlar ikinci basamak sağlık kuruluşlarına sevk edilecektir.

Aile hekimlerince özellikli izlem adı altında, telefon ile aramak suretiyle hiçbir işlem yapılmayacaktır.”

Talepler yerine getirilmediği takdirde 17 Şubat’ta tüm il dernek başkanlarının katılımıyla Ankara’da ortak basın açıklaması düzenleneceğine işaret edilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

 “Anayasanın tanıdığı hak gereği, sosyal, hukuksal ve özlük haklarımız ve sağlık çalışanına şiddete dikkat çekmek için tüm Türkiye'de, 17-18 Şubat'ta 2 gün iş bırakma eylemi icra edilecek, illerde ortak basın açıklaması ve basılı dokümanlarla halka yönelik farkındalık çalışması yürütülecektir.

14 Mart 2022 itibariyle her yıl 14 Mart tarihi, tüm STK’ların katılımıyla emsalleri gibi ‘Hekim Emek ve Dayanışma Günü’ olarak kutlanacak ve Acil sağlık hizmetleri haricinde iş üretilmeyecektir.

14 -16 Mart tarihlerinde tüm Türkiye’de Anayasanın tanıdığı hak gereği,  sosyal, hukuksal ve özlük hakları ve sağlık çalışanına şiddete dikkat çekmek için 3 gün iş bırakma eylemi icra edilecek, illerde ortak basın açıklaması ve basılı dokümanlarla halka yönelik farkındalık çalışması yürütülecektir.

Nisan 2022’de yeniden değerlendirme yapılacak, yeni eylem takvimi açıklanacaktır.”

Henüz Bu Haber İçin Yorum Yapılmamış
Adınız Soyadınız
Güvenlik Kodu
BENZER HABERLER