VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
FİRMA REHBERİ
İLAN REHBERİ
BİZE ULAŞIN
YAZARLAR
AjansTr7

@ Haber Tarihi : 11 Aralık 2019 18:34:15

0 Yorum

Antalya’nın 4. T’si de oldu

Antalya Valisi Münir Karaloğlu, bu yıl Akademi ve Antalya Teknokent tarafından 5’incisi gerçekleştirilen Akdeniz Bilişim Zirvesine katıldı.

Antalya Valisi Münir Karaloğlu, bu yıl Akademi ve Antalya Teknokent tarafından 5’incisi gerçekleştirilen Akdeniz Bilişim Zirvesine katıldı.

Mimar Sinan Kongre Merkezinde gerçekleşen zirvede konuşan Vali Münir Karaloğlu, tarım, turizm ve ticaret olmak üzere 3T’nin başkenti olan Antalya’nın bugün yapılan bu teknolojik çalışmalar ve üretimlerle 4. T olan teknolojinin de merkezi olduğunu söyledi.

Vali Karaloğlu, Antalya’nın özellikle bilişim teknolojileriyle uğraşan insanlar için çok önemli bir ekosistem sunduğuna dikkat çekerek, “Bunu mutlaka ülkenin, şehrin istifadesine sunmamız gerekir diye söylüyoruz. Akdeniz Üniversitemizin bir teknokenti var. Antalya Organize Sanayi Bölgesi, Antalya Bilim Üniversitesi, Akdeniz Üniversitesi ve Antalya Ticaret ve Sanayi Odasının ortaklığıyla yeni bir teknokentimizin kurulma çalışmaları devam ediyor. Şirketimiz kuruldu. Alt yapı çalışmalarımız da yakın zaman da tamamlanacak. İnşallah Türkiye’de ilk defa sanayiyle üniversitenin, teknokentle üniversitenin arasında duvar olmayan bir oluşumu Antalya’da gerçekleştirmiş olacağız. Antalya Bilim Üniversitesi ile Organize Sanayi Bölgesi arasındaki duvarı kaldırarak, sadece fikirde değil, fiili olarak da üniversiteyle sanayiyi iç içe geçirmiş olacağız.” dedi.

Bu tesadüf değil

Antalya’nın 20 AR-GE merkezine sahip olduğunu belirten Vali Karaloğlu, “Bunun dokuz tanesi tarımla ilgilidir. Bu tesadüf değildir. Antalya çok önemli bir kadim tarım şehri. Antalya’da tarımsal faaliyetler sadece atadan, dededen gördüğümüz metotlarla değil, yapılan AR-GE çalışmaları, çok önemli bilimsel çalışmalarla devam ediyor. Tohumdan fidesine, gübresinden tarımda kullanılan teknolojik makinelere kadar, tarımla ilgili her konuda AR-GE’nin yapıldığı bir şehir şuanda Antalya.” diye konuştu.

Bugün ihraç ediyoruz

Antalya’nın çok önemli turizm destinasyonu olduğunu da kaydeden Vali Karaloğlu, “Antalya turizm alt yapısında kullanılan bilişim ürünlerinin tamamını ithal eden bir şehirken, şu anda dünyaya bilişim teknolojisini satan bir şehre dönüştü. Tarım, turizm ve ticaret olmak üzere 3T’nin başkenti olan Antalya, bugün yapılan bu teknolojik çalışmalar ve üretimlerle 4. T olan teknolojinin de merkezi oldu.” ifadelerini kullandı.

Zirvede Vali Karaloğlu, Bakan Yardımcısı Mehmet Fatih Kacır ile başarılı firmalara ve projelere plaket takdim etti.

Henüz Bu Haber İçin Yorum Yapılmamış
Adınız Soyadınız
Güvenlik Kodu
BENZER HABERLER