VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
FİRMA REHBERİ
İLAN REHBERİ
BİZE ULAŞIN
YAZARLAR
AjansTr7

@ Haber Tarihi : 09 Nisan 2019 21:45:35

0 Yorum

Batı Antalya’da 3 bin 600 yıllık keşif

Batı Antalya açıklarında, M.Ö 1600 yıllarına ait olduğu düşünülen dünyanın en eski gemi batığı keşfedildi. Vali Münir Karaloğlu, "Su altı arkeolojisi bakımından çığır açacak yeni bir keşif. Bu batık su altının Göbekli T

Batı Antalya açıklarında, M.Ö 1600 yıllarına ait olduğu düşünülen dünyanın en eski gemi batığı keşfedildi. Vali Münir Karaloğlu, "Su altı arkeolojisi bakımından çığır açacak yeni bir keşif. Bu batık su altının Göbekli Tepe’sidir."

Akdeniz kıyılarında Kültür ve Turizm Bakanlığının izinleri ve Akdeniz Üniversitesi Su Altı Araştırma Merkezi ekiplerinin su altı araştırmaları sonucunda, dünyanın en eski ticaret gemisini bulundu.

Çığır açacak

Vali Karaloğlu yaptığı açıklamada, yeni keşfin su altı arkeolojisi bakımından çığır açacağını söyledi.

Talan edilme ihtimali olduğu için batığın ‘Batı Antalya’ diye isimlendirildiğini belirten Vali Karaloğlu, “Uzmanlara göre şu ana kadar bulunmuş en eski ticari gemi batığı. Bundan önceki en eski batık yine Antalya Uluburun'da, M.Ö. bin 400 yılına ait Uluburun Batığı. Oradaki eserler Bodrum'daki su altı eserleri müzesinde sergileniyor. Bu batığımız Uluburun Batığından 200 yıl daha olayı geri götürdü. M.Ö. 1600 yıllarına ait bir batık. 3 bin 600 yaşında bir batıktan bahsediyoruz. Yükü bakır külçelerden oluşuyor. Geminin boyu 14 metre. Taşıdığı yükün de bir buçuk tonluk bakır külçe olduğu kanıtlandı.” dedi.

Su altının Göbekli Tepesi

Vali Karaloğlu, karada yapılan arkeolojik kazılarda Göbekli Tepe’nin ‘tarihin sıfır noktası’ kabul edildiğini vurgulayarak, “Su altı arkeolojisinde de bu yeni batık su altı dünyasının Göbekli Tepesi’dir. Bu kadar önemli bir batıktan bahsediyoruz. Burada çıkacak eserler için Kültür ve Turizm Bakanımıza Kemer'de Akdeniz Su Altı Arkeoloji Müzesi kurulması için bir proje sunmuştuk. İnşallah yapacağımız bu müzede batıktan çıkacak buluntuların konservasyonları yapıldıktan sonra sergilenecek.” diye konuştu.

Su Altı Araştırma Merkezi Müdürü Doç. Dr. Hakan Öniz de 50 metre derinlikteki batıkla ilgili 5 yıllık proje kapsamında uluslararası ünlü arkeologların katılımıyla kazı çalışmaları yapılacağına işaret ederek, Akdeniz kıyılarında bugüne kadar keşfi yapılan batık sayısının toplamda 167'ye yükseldiğini kaydetti.

Henüz Bu Haber İçin Yorum Yapılmamış
Adınız Soyadınız
Güvenlik Kodu
BENZER HABERLER