VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
FİRMA REHBERİ
İLAN REHBERİ
BİZE ULAŞIN
YAZARLAR
AjansTr7

@ Haber Tarihi : 14 Şubat 2019 13:36:34

0 Yorum

Belgesi olmayan emlak satışı yapamayacak

Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Başkanı Davut Çetin, “Yapılan düzenlemeyle artık mesleki yeterlilik belgesi olmayanlar emlak satışı yapamayacak.” dedi.

Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Başkanı Davut Çetin, “Yapılan düzenlemeyle artık mesleki yeterlilik belgesi olmayanlar emlak satışı yapamayacak.” dedi.

ATSO’dan yapılan açıklamaya göre, Belge Zorunluluğu kapsamında Sorumlu Emlak Danışmanı ve Emlak Danışmanı Mesleki Yeterlilik Belgelendirme Sınavlarının Antalya’da başlayacağı bildirildi. Antalya Ticaret ve Sanayi Odası Eğitim Araştırma Kültür Vakfı İktisadi İşletmesi (ATSO MESEM) ile Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Mesleki Yeterlilik ve Belgelendirme Merkezleri (TOBB MEYBEM A.Ş.) arasında imzalanan işbirliği protokolü kapsamında, MYK Mesleki Yeterlilik Belgesi zorunluluğu getirilen ‘Sorumlu Emlak Danışmanı Seviye 5’ ve ‘Emlak Danışmanı Seviye 4’ mesleki yeterlilik belgelendirme sınavları, şubat ayından itibaren Antalya’da başlayacağı kaydedildi.

Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Başkanı Davut Çetin, yapılan düzenlemeyle artık mesleki yeterlilik belgesi olmayanların emlak satışı yapamayacağını söyledi.

Taşınmaz Ticareti’ne dair düzenlemenin 05.06.2018 tarihli 30442 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdiğini belirten Başkan Davut Çetin, “Artık mesleki yeterlilik belgesi olmayanlar emlak satışı yapamayacak. 05.06.2018 tarihinden itibaren emlak ticareti yapanların temsile yetkili kişilerinden en az birinin, şubelerde ise şube müdürünün sorumlu emlak danışmanı (Seviye 5) ulusal yeterliliğine dayalı MYK Mesleki Yeterlilik Belgesine sahip olması gerekiyor. Ayrıca yine ilgili yönetmelik ile işletmede pazarlama ve satış personeli olarak çalıştırılan kişilerin sorumlu emlak danışmanı (Seviye 5) veya emlak danışmanı (Seviye 4) ulusal yeterliliklerine dayalı MYK Mesleki Yeterlilik Belgelerinden birine 18 ay içerisinde sahip olmaları zorunlu hale getirildi. İl Ticaret Müdürlükleri, artık mesleki yeterlilik belgesi olmayan işletmelere ‘Yetki Belgesi’ vermeyecek.” diye konuştu.

Mesleki Yeterlilik Belgesi istisnası

Halihazırda istenen yeterliliğe sahip emlak ticareti ile uğraşan işletmelerden yeni şartların talep edilmeyeceğine işaret eden Başkan Çetin, ortaöğretim ve yükseköğretim kurumlarının taşınmaz ticareti ile ilgili alanlarından mezun olanlar ile yönetmeliğin yayımlandığı 05.06.2018 tarihinden önce taşınmaz ticaretiyle iştigal eden, gelir veya kurumlar vergisi kaydı ile meslek odası kaydı bulunan ve halk eğitim merkezleri ya da Milli Eğitim Bakanlığı’nca yetkilendirilen meslek odalarınca verilen eğitim sonucunda taşınmaz ticareti ile ilgili sertifika almış olan tacirler ile esnaf ve sanatkarlarda ‘MYK Mesleki Yeterlilik Belgesi’ şartı aranmayacağını ifade etti.

Sistem Nasıl Çalışacak?

Çetin, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı ile Mesleki Yeterlilik Kurumu arasında imzalanan protokol ile anlık olarak taşınmaz ticareti işlemlerini gerçekleştiren işletmedeki çalışanların mesleki yeterlilik belgesine sahip olup olmadıklarının denetlenebileceğini aktararak, “Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından oluşturulan Taşınmaz Ticareti Bilgi Sistemi ile tüm alım satım işlemleri kayıt altına alınacak ve mesleki yeterlilik belgesi olmayan işletme yetkilileri veya çalışanları bu sistem üzerinde işlem yapamayacak.” dedi.

Çetin, Antalya’da gerçekleştirilecek Sorumlu Emlak Danışmanı (Seviye 5)’ ve ‘Emlak Danışmanı (Seviye 4)’ mesleki yeterlilik belgelendirme sınavlarına firma yetkililerinin ve çalışanlarının şubat ayından itibaren başvurabileceğini, detaylı bilgileri ATSO Hizmet Binasında faaliyet gösteren Mesleki Sınav ve Sertifikasyon Merkezinden-ATSO MESEM alabileceklerini sözlerine ekledi.

Henüz Bu Haber İçin Yorum Yapılmamış
Adınız Soyadınız
Güvenlik Kodu
BENZER HABERLER