VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
FİRMA REHBERİ
İLAN REHBERİ
BİZE ULAŞIN
YAZARLAR
AjansTr7

@ Haber Tarihi : 17 Temmuz 2020 19:27:09

0 Yorum

Bilim Kurulu üyeleri açıkladı: Bayram riskli

Bilim Kurulu üyelerinden yaklaşan Kurban Bayramı hakkında önemli açıklamalar geldi. Bilim Kurulu üyesi Doç. Dr. Sema Kultufan Turan, “Aile görüşmelerini mümkün olduğu kadar yapmamalarını tavsiye ediyoruz.” dedi. Prof. Dr Mustafa Necmi

Bilim Kurulu üyelerinden yaklaşan Kurban Bayramı hakkında önemli açıklamalar geldi. Bilim Kurulu üyesi Doç. Dr. Sema Kultufan Turan, “Aile görüşmelerini mümkün olduğu kadar yapmamalarını tavsiye ediyoruz.” dedi. Prof. Dr Mustafa Necmi İlhan, gençlerin büyüklerin yanına giderken maskelerini çıkarmamaları gerektiğini vurguladı.

Bilim Kurulu üyeleri yaklaşan Kurban Bayramı öncesi vatandaşları uyardı. Ankara Şehir Hastanesi yoğun bakım sorumlusu ve Bilim Kurulu üyesi Doç. Dr. Sema Kultufan Turan, eylül ve ekim aylarının Kovid–19 açısından çok kritik olduğunu belirterek, “Eylül, ekim ayları neden vurgulanıyor? Çünkü insanların vücut dirençleri yaz aylarında özellikle viral enfeksiyonlara karşı güçlüdür. İnsanların vücut dirençleri eylül, ekim aylarında değişeceği, kapalı mekanlarda daha fazla vakit geçirecekleri, insanların hareketleri yoğun olacağı için bu aylarda genellikle risk vardır. O risk de yeni bir pikin çıkışına neden olabilir.” dedi.

Bayrama dikkat

Yaklaşan Kurban Bayramı'na ilişkin de değerlendirmede bulunan Doç. Dr Turan, “Çok önemli bir dönemeç. Özellikle kurban kesim yerlerinde kurallara harfiyen uymak gerekiyor. Aile görüşmelerini mümkün olduğu kadar yapmamalarını tavsiye ediyoruz. Büyüklerimizle telefonla bayramlaşalım. Kalabalık mekanlara girmemeye özen gösterelim.” diye konuştu.

Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı ve Toplum Bilimleri Kurulu üyesi Prof. Dr Mustafa Necmi İlhan da dünyada virüsün yayılma hızının çok hızlı gittiğini kaydederek, “ABD'de virüs hızını hiç düşürmedi. Biz kendi vakalarımızı sıfırlasak bile sınırlarımız açık olduğu müddetçe her zaman Kovid–19 riski olacaktır. Bu nedenle eylül ayında gelebilecek risklere karşı hazırlıklı olmamız gerekli.” ifadelerini kullandı.

Eylül uyarısı

Türkiye'de koronavirüs vakalarında birinci dalganın henüz sona ermediğini belirten İlhan, şunları söyledi:

“Bizde şu an ikinci dalgadan söz etmek mümkün değil ancak eylül ayında insanlar tatilden dönüyor. Okullar açılacak. Kapalı alanlarda daha fazla bulunacağız. Daha fazla miktarda virüs teması söz konusu olacak. Bu nedenle virüsün bulaşı artacak. Normal ekim, kasım aylarında ortaya çıkan mevsimsel gribi de buna eklemek gerekiyor. Olabildiğince düşük vaka ile eylül, ekim ayına girmemiz gerekiyor. 6 ay olacak Eylül’e geldiğimizde. 6 aylık deneyimlerimizle de olabildiğince virüse karşı yeni normal hayatımızı sürdürmemiz gerekiyor.”

Maskeler çıkmasın

Bayrama ilişkin de uyarılarda bulunan İlhan, gençlerin büyüklerin yanına giderken maskelerini çıkarmamaları gerektiğini vurguladı.

Henüz Bu Haber İçin Yorum Yapılmamış
Adınız Soyadınız
Güvenlik Kodu
BENZER HABERLER