VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
FİRMA REHBERİ
İLAN REHBERİ
BİZE ULAŞIN
YAZARLAR
AjansTr7

@ Haber Tarihi : 20 Temmuz 2019 08:27:33

0 Yorum

‘ÇED gerekli değildir’ kararına mahkemeden iptal

Kaş-Kalkan arası bölünmüş yol projesi için verilen ’ÇED gerekli değildir’ kararını Antalya 2’nci İdare Mahkemesi bilirkişi raporuna dayanarak iptal etti.

Kaş-Kalkan arası bölünmüş yol projesi için verilen 'ÇED gerekli değildir' kararını Antalya 2'nci İdare Mahkemesi bilirkişi raporuna dayanarak iptal etti.

Kaş-Kalkan bölünmüş yol projesiyle ilgili 'ÇED gerekli değildir' kararının iptali için açılan dava sonuçlandı. Kaş halkı, Kaş Turizm ve Tanıtma Derneği ve Peyzaj Mimarları Odası, Antalya Valiliği Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğünün karayolu projesine ilişkin verdiği 'ÇED gerekli değildir' kararını yargıya taşıdı. Kaş-Kalkan bölünmüş yol projesi için verilen 'ÇED gerekli değildir' kararı, Antalya 2'nci İdare Mahkemesi tarafından iptal edildi.

Avukat Tuncay Koç konu hakkında yaptığı yazılı açıklamada, daha önce alanın 2 bin 842 metrelik kısmında Kalkan Güney yamaçları birinci derecede SİT alanından geçen yol için izin veren Tabiat Varlıkları Kurulu Kararına yürütmeyi durdurma kararı verildiği için buna dayanarak, ‘ÇED gerekli değildir’ kararının da iptal edildiğini hatırlattı.

Danıştay 14. Dairesinin bu iptal kararını, bölgede keşif yapılması ve devamında yeni bir karar verilmesi gerekçesiyle bozduğunu belirten Avukat Koç, “Bozma kararı üzerine bilirkişi heyetiyle alanda keşif yapılmış ve heyet raporu alınmış, Antalya 2’nci İdare Mahkemesi de bilirkişi raporuna dayanarak, ‘ÇED gerekli değildir’ kararını iptal etmiştir.” dedi.

Gerekçelerin mahkeme kararında mevcut olduğunu kaydeden Koç, “Alanın tüm topografyasını, coğrafi güzelliğini, doğal hayatı ve arkeolojik yapıları, tarımsal özelliği bozacak bu projenin bir daha gündeme alınmamasını Kaş halkı talep etmektedir. Doğayı ve çevreyi koruyan, sürdürülebilir turizm ve geleneksel tarım ilkelerinden ödün vermeyen Kaş coğrafyasının korunması herkes için bir görevdir. Bu projeye dayalı olarak yapılan imar planları da iptal edilmelidir.” ifadelerini kullandı.

(AJANSTR7)

Henüz Bu Haber İçin Yorum Yapılmamış
Adınız Soyadınız
Güvenlik Kodu
BENZER HABERLER