VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
FİRMA REHBERİ
İLAN REHBERİ
BİZE ULAŞIN
YAZARLAR
AjansTr7

@ Haber Tarihi : 12 Şubat 2020 12:37:10

0 Yorum

Erdoğan: “2020’yi Patara Yılı ilan ettik”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 2020’yi Patara Yılı ilan ettiklerini duyurdu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 2020’yi Patara Yılı ilan ettiklerini duyurdu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, AK Parti Grup Toplantısında yaptığı konuşmada, 2020’yi Patara Yılı ilan ettiklerini açıklayarak, “Likya’nın ana liman şehri olan Patara, bizim tarihimizin de önemli sembollerinden biridir. Osmanlı Devleti, Kuzey Afrika ile olan telgraf bağlantısını Patara Telsiz Telgraf İstasyonu aracılığıyla sağlıyordu. Yaklaşık 850 kilometrelik uzunluğuyla Avrupa’nın en büyük hattının ucunda yer alan Patara İstasyonu, İtalyanlar tarafından bombalanana kadar ülkemize çok önemli hizmetler vermiştir. Bu telsiz telgraf istasyonunu aslına uygun şekilde yeniden ayağa kaldırıyoruz.” dedi.

Romanın bir parçası olan Likya Birliğinin yönetim modeli Amerika Birleşik Devletlerinin kuruluşuna örnek olacak kadar önemli olduğunu belirten Erdoğan, “Nitekim Likya Birliğinin meclis binası, tarihi önemine binaen TBMM başkanlığımız tarafından restore ettirilmiştir. Antik dönemden günümüze kadar ulaşan tek deniz feneri de yine Patara’dadır. Bu deniz fenerini de en kısa sürede ayağa kaldırmayı planlıyoruz. Şehir kapısından suyollarına kadar daha pek çok nadide özelliğiyle Patara’yı ülkemizin tarihi zenginliğini dünyada temsil edebilecek bir yer olarak gördük. 2020 Patara Yılı’nın ülkemize ve turizm sektörümüze hayırlı olmasını diliyorum.” diye konuştu.

Erdoğan, “Bu kampanya ile geçtiğimiz yıl 200 bine yakın turisti ağırlayan Patara’yı çok daha ileri bir yere taşımayı hedefliyoruz.” ifadesiyle sözlerini tamamladı.

“Kaş için çok önemli"

Kaş Belediye Başkanı Mutlu Ulutaş yaptığı açıklamada, “Cumhurbaşkanımıza müteşekkiriz. Bu yılın Patara Yılı ilan edilmesi, Kaşımız, Antalyamız için çok önemli. Turizm ve tanıtımda ilçemizin daha iyi bir noktaya gelmesinde çok önemli bir gelişmedir.” dedi.

Patara’nın Likya dönemine başkentlik yapmış bir liman şehri, doğası, plajları, tarihi dokusu itibarıyla öne çıkan bir yerleşim birimi olduğunu hatırlatan Başkan Mutlu Ulutaş, “Bu yılın Patara Yılı ilan edilmesi, hem Antalya’nın hem Kaş’ın turizmde daha öne çıkmasına, bu bölgemizin her yönüyle daha da iyi şekilde sergilenmesine vesile olacağını düşünüyorum. Sayın Cumhurbaşkanımıza bu yılın Patara Yılı ilan edilmesiyle ilgili bize verdiği destek ve katkı dolayısıyla şükranlarımı sunuyorum.” diye konuştu.

Patara Antik Kenti, Antalya’nın Kaş ilçesi yakınlarında yer alıyor.

(Kaynak: AJANSTR7)

Henüz Bu Haber İçin Yorum Yapılmamış
Adınız Soyadınız
Güvenlik Kodu
BENZER HABERLER