VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
FİRMA REHBERİ
İLAN REHBERİ
BİZE ULAŞIN
YAZARLAR
AjansTr7

@ Haber Tarihi : 28 Aralık 2018 17:05:21

0 Yorum

Geceden sabaha ‘don’ nöbeti

Antalya’nın Kaş ilçesinde örtü altı sebze üreticileri don nöbeti tuttu. Seralarındaki termometrelerle ortamın ısısını ölçen çiftçiler geceden sabaha kadar soba yaktı.

Antalya’nın Kaş ilçesinde örtü altı sebze üreticileri don nöbeti tuttu. Seralarındaki termometrelerle ortamın ısısını ölçen çiftçiler geceden sabaha kadar soba yaktı.

Dün gece yurtta etkili olan soğuk hava nedeniyle Antalya’da üreticiler, serada ürettikleri ürünleri dona karşı korumak için nöbet tuttu.

12 saat nöbet

Hava sıcaklığının 2 dereceye kadar düştüğü Kaş’ın Kınık Mahallesi’nde sebzelerin zarar görmemesi için seralarında ısıtma yaptıklarını söyleyen çiftçiler, akşam 7’den sabah 7’ye kadar sobalarında odun ve kömür yaktı. Bu süre içinde seracılar birbirlerini ziyaret ederek, çay içip sohbet etti, saz çalıp müzik dinledi.

Akşamdan sabaha 60-70 kilo kömür

Çavdır Mahallesi’nden üretici Ali Kuptan, seraların içinde ürünlerini don almaması için soba yakıp sabaha kadar don nöbeti tuttuklarını belirterek,  “Kaliteli ürün yetiştirelim diye elimizden geleni yapıyoruz. Sabahlara kadar uyumuyoruz, arkadaşlarla muhabbet ediyoruz. Birbirimizi destekliyoruz, kontrol ediyoruz. Burada seracı olarak bir dönüm serada 4 kömür sobası kullanıyoruz. Her sobada akşamdan sabaha kadar 60-70 kilo kömür yakıyoruz.

Girdilerimizde gübre, ilaç fiyatlarında artışlar oldu. Sıkıntılıyız. Burada biz seracı olarak küçük çiftçiyiz. Fidan, fide, gübre desteği gibi konularda yetkililerden talebimiz var. İnşallah Tarım Bakanımızı, Cumhurbaşkanımızı Kaş’ta ağırlamak istiyoruz.” diye konuştu.

Çocuklarımız gibi

Esnaf ve çiftçi Ramazan Kuptan da “Biz sebzelerimize çocuklarımız gibi bakıyoruz. Bazıları biber, domates, patlıcan pahalı diyor. Gecenin bu saatinde mücadele ediyoruz. Bunların hepsi kontrollü yetişiyor. İlaç kalıntısı yok. Güvenilir şekilde yenebilir. Maliyetler yükseldi. Bir çiftçi bir dönüm yerden toplamda 25-30 bin lira almazsa bu iş yapılmaz.” dedi.

(AJANSTR7)

Henüz Bu Haber İçin Yorum Yapılmamış
Adınız Soyadınız
Güvenlik Kodu
BENZER HABERLER