VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
FİRMA REHBERİ
İLAN REHBERİ
BİZE ULAŞIN
YAZARLAR
AjansTr7

@ Haber Tarihi : 05 Aralık 2018 14:00:43

0 Yorum

Gümüş, Kadın Hakları Günü’nü kutladı

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Kaş İlçe Kadın Kolları Başkanı Ayşe Bozca Gümüş, yayımladığı mesajda 5 Aralık Dünya Kadın Hakları Günü’nü kutladı.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Kaş İlçe Kadın Kolları Başkanı Ayşe Bozca Gümüş, yayımladığı mesajda 5 Aralık Dünya Kadın Hakları Günü’nü kutladı.

Başkan Gümüş yaptığı yazılı açıklamada, Mustafa Kemal Atatürk’ün en önemli devrimlerinden biri seçme ve seçilme hakkının birçok Avrupa ülkesinden önce tanındığını hatırlattı.

Bu hakkın verilişinin 84. yıl dönümünü birlikte gururla kutladıklarını aktaran Gümüş, devamında şu ifadeleri kaydetti:

“Ülkemizde 3 Nisan 1930 tarihinde belediyelerde, 26 Ekim 1933’te köy ihtiyar heyeti ve muhtarlık seçimlerinde, 5 Aralık 1934’te ise Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde kadına seçme ve seçilme hakkı tanınmıştır.

Türkiye’de nüfusun yarısını kadınların oluşturmasına karşın, ülkemizde yapılan 2014 yılı yerel, 2015 yılı genel seçimlerinde kadınlarımız yüzde 14’le milletvekilliği, 10,7’yle belediye meclis üyeliği, 4,3’le il genel meclis üyeliği, 3’le belediye başkanlığı ve 1,2’yle de muhtarlıkta temsil edilmektedir.

1935’te yapılan seçimlerde Türkiye parlamentosundaki kadın üye yüzde 4,6 oranıyla dünyada 21’inci sırada yer almaktadır. Birleşmiş Milletler’in son verilerine göre, tüm dünya meclisinde kadın erkek eşitliği genel değerlendirmesinde kadın milletvekili oranı ortalama yüzde 22’dir. Ülkemizde bu oran 14,9’la ortalamanın çok altındadır. Türkiye bu konuda dünyada 91’inci sırada yer almaktadır.

Fransa, Belçika, İtalya ve İsviçre gibi birçok Avrupa ülkesinden önce ülkemizde kadınlara seçme ve seçilme hakkı tanınmasına rağmen, bu sayısal oranlar 84 yıl içinde bizlerin aktif siyasette yeterince temsil edilmediğinin, anayasada siyasi partiler ve seçim yasalarında parti tüzüklerinde imza yetkimizin olmadığının göstergesidir.

Bizler 20 yaşında seçme, 30 yaşında da seçilme hakkına sahip olduk. 84 yıl önce bu gün seçme ve seçilme hakkına kavuştuğumuzda 2’nci sırada iken, şimdi ise 130’uncu sıradayız.

Mustafa Kemal Atatürk 1925 yılındaki konuşmasında, ‘Toplumu kalkındırmak istiyorsak izlememiz gereken daha emin ve daha ektili bir yol vardır, o da Türk kadınını çalışmalarımıza ortak etmek, hayatımızı onlarla birlikte yürütmek, kadının bilimsel, toplumsal ve ekonomik hayatta erkeğin ortağı, arkadaşı, yardımcısı ve koruyucusu yapma yoludur.’ ifadesiyle kadın erkek eşitliği ilkesini açıkça ortaya koymuştur.

Bu duygu ve düşüncelerle 5 Aralık Dünya Kadın Hakları Günü ve Türkiye’de kadına seçme ve seçilme hakkının tanınmasının haklı gururu içinde bu anlamlı günü kutluyor, saygılar sunuyorum."

(AJANSTR7)

Henüz Bu Haber İçin Yorum Yapılmamış
Adınız Soyadınız
Güvenlik Kodu
BENZER HABERLER