VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
FİRMA REHBERİ
İLAN REHBERİ
BİZE ULAŞIN
YAZARLAR
AjansTr7

@ Haber Tarihi : 30 Ekim 2021 12:12:01

0 Yorum

Işık: “Patara bir marka haline geldi”

Antalya’nın Kaş ilçesi yakınlarındaki Patara Antik Kenti’nde kazı çalışmaları, 31 Aralık tarihine kadar sürecek ve kesintisiz geçişle yeni yılın ilk işgününden itibaren yine başlayacak. Patara Kazı Başkanı Prof. Dr. Havva İşka

Antalya’nın Kaş ilçesi yakınlarındaki Patara Antik Kenti’nde kazı çalışmaları, 31 Aralık tarihine kadar sürecek ve kesintisiz geçişle yeni yılın ilk işgününden itibaren yine başlayacak. Patara Kazı Başkanı Prof. Dr. Havva İşkan Işık, “Patara bugün hem ülkede hem de ülke dışında bir marka haline geldi.” dedi.

Başkan Işık, bu yıl antik kentte gerçekleştirilen kazı çalışmalarıyla ilgili değerlendirmelerde bulundu.

“Patara Yılı ivme yarattı”

Işık, yaptığı açıklamada, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Türkiye'nin 2020 ve 2021 Turizm Yılı temasının Patara Antik Kenti olduğunu ilan etmesinin, bölge için büyük ivme yarattığını söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’a, Kültür ve Turizm Bakanı Ersoy’a konuyla ilgili şükran duyduklarını belirten Işık, Patara’nın bugün hem ülkede hem de ülke dışında bir marka haline geldiğini vurguladı.

“Bu yıl antik kenti 355 bin kişi ziyaret etti”

Işık, bu durumu antik kente gelen ziyaretçi sayılarından anlayabildiklerini işaret ederek, “Antalya Kültür ve Turizm İl Müdürlüğünün verileri doğrultusunda geçen yıl eylül ayı sonunda ziyaretçi sayısı, 257 bin 561. Bu yıl ise aynı ay içerisinde bu sayı, 100 binlik artışla 355 bine çıktı. Ayrıca ören yerlerimizin dışında özellikle kum tepelerimiz de inanılmaz bir ziyaretçi akınına uğradı. Buradaki sayının 250 veya 400 bine ulaştığını tahmin ediyoruz. Türkiye'nin 2020 ve 2021 Turizm Yılı temasının Patara Antik Kenti olarak ilan edilmesi, bu bölge için büyük bir ivme yarattı.” dedi.

“Nero hamamı kazısı tamamlandı”

Bu yıl kazı çalışmalarının iki bölgede gerçekleştirildiğini ifade eden Işık, “Bunlardan biri, kent kapısının hemen yanında yükselen Tepecik mevkiindeki erken Patara’ya yönelik çalışmalarımızdı. Burada Gençlik ve Spor Bakanlığının gönüllü programından yararlanarak öğrencilerle çalıştık. Kazılarda milattan önceki yıllara ait bulgular gelmeye devam etti. İkinci lokasyonumuz da İmparator Nero tarafından yaptırılan ve çok uzun yıllar bu kente hizmet eden bir hamam yapısı. Bunun içerisinin kazısını tamamladık, surla arasındaki bölgeyi sütunlu caddeye ve liman caddesine kadar yılsonuna kadar birleştirmeyi düşünüyoruz. Bunu tamamlarsak bu yılki çalışmalarımızın da sonuna geleceğini düşünüyorum.” diye konuştu.

“Dünya çapında ses getirecek eserler”

Işık, Patara’da devam eden restorasyon çalışmalarına da değinerek, şunları kaydetti:

“Şuanda iki büyük çalışma var. Bunlar, İmparator Nero deniz feneri ve Sultan 2. Abdülhamid Han tarafından yaptırılan telsiz telgraf istasyonu. Deniz feneri, en kapsamlı ve en zor restorasyon çalışmalarından birisi, çok yeni yöntemler kullanılıyor. Gelecek yıl ağustos veya eylül ayında tamamlanacağını öngörüyoruz. Telsiz telgraf istasyonu ise müzeleştirilme çalışmasına doğru yol alıyor. Bu konuda yapıların onarımları gerçekleştirildikten sonra müzecilik anlayışı içinde çalışma yapılacak. Olağanüstü değere halis bu iki yapının restorasyonu tamamlandığında ülkemize çok kıymetli, çok önemli, dünya çapında ses getirecek eserler kazandırılacaktır. Patara deniz fenerinin üzerinde ışık çaktığını görmek benim için gerçekten mutluluk verici olacak.”

Henüz Bu Haber İçin Yorum Yapılmamış
Adınız Soyadınız
Güvenlik Kodu
BENZER HABERLER