VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
FİRMA REHBERİ
İLAN REHBERİ
BİZE ULAŞIN
YAZARLAR
AjansTr7

@ Haber Tarihi : 26 Aralık 2019 12:15:13

0 Yorum

Kalitesiz kömüre geçit yok

Büyükşehir Belediyesi, Antalya’nın hava kalitesinin korunması ve kirliliğin önlenmesi amacıyla denetimlerini aralıksız sürdürüyor. 2019 yılında denetimden geçirilen 16 bin 565 ton kömürün, kriterlere uymayan 667 tonu il dışına çı

Büyükşehir Belediyesi, Antalya’nın hava kalitesinin korunması ve kirliliğin önlenmesi amacıyla denetimlerini aralıksız sürdürüyor. 2019 yılında denetimden geçirilen 16 bin 565 ton kömürün, kriterlere uymayan 667 tonu il dışına çıkarıldı. 

Büyükşehir Belediyesi Çevre Sağlığı Şube Müdürlüğü, Antalya’da tüketilebilecek yakıtların İl Mahalli Çevre Kurulu Kararında belirtilen kriterlere uygun olup olmadıklarının belirlenmesi amacıyla denetimlerine aralıksız devam ediyor. Ekipler, havaların soğumasıyla kömür kamyonları, kömür satış yerleri, konut, sera, küçük işletmeler ve katı yakıt satıcılarına denetimlerini sıkılaştırdı.

16 bin ton kömür denetlendi

Isınma Kaynaklı Hava Kirliliği Kontrolü Yönetmeliği ve İl Mahalli Çevre Kurulu Kararı doğrultusunda kömür kamyonlarından il girişinde numuneler alınırken, gezici ekipler de katı yakıt satış noktalarını denetliyor. Aksu, Döşemealtı, Kepez, Konyaaltı ve Muratpaşa ilçelerinde 2019 yılı içerisinde giriş yapan 534 adet kömür kamyonu denetime tabi tutularak, 16 bin 565 ton kömür denetimden geçirildi. Denetim işleminde her bir kamyondan kömür numuneleri alındı ve Türk Akreditasyon Kurumu (TÜRKAK) tarafından akredite edilmiş olunan Büyükşehir Belediyesi Hava Kirliliği Kontrol Merkezi Laboratuvarı’nda analize tabi tutuldu.

667 ton kömür il dışına çıkarıldı

Kriterlere uymadığı belirlenen 667 ton kömür il dışına çıkarıldı. Denetim faaliyetleri sonrasında 512 kömür kamyonuna ise Büyükşehir Belediyesi Uygunluk Belgesi verildi. İl Mahalli Çevre Kurulu kriterlerine uygun olmayan kömür sattığı ve kullandığı tespit edilen kişi ve kuruluşlara ise toplamda 55 bin 677 TL idari ceza uygulandı.

Büyükşehir Belediyesi ekipleri, geçtiğimiz yıl konut, sera, küçük işletmeler ve katı yakıt satıcılarına yönelik 520 kez denetim gerçekleştirdi. Vatandaşların kömür tüketimi konusunda bilgilendirilmesi yönünde afiş, broşür ve kamu spotu şeklinde çalışmalar yürüten Büyükşehir Belediyesi, daha kaliteli bir hava solumaları için Antalya Büyükşehir Belediyesi uygunluk belgesi olmayan kömürleri almamaları konusunda uyardı.

Henüz Bu Haber İçin Yorum Yapılmamış
Adınız Soyadınız
Güvenlik Kodu
BENZER HABERLER