VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
FİRMA REHBERİ
İLAN REHBERİ
BİZE ULAŞIN
YAZARLAR
AjansTr7

@ Haber Tarihi : 29 Mayıs 2019 17:30:20

0 Yorum

Kaş Kalkan arasında deniz sörveyi

Antalya’nın deniz biyoçeşitliliği inceleniyor. Kaş Kalkan arasında yapılan dalışlarda Antalya’da deniz ve kıyılarda iklim değişikliğinin mevcut ve olası etkileri araştırılıyor.

Antalya’nın deniz biyoçeşitliliği inceleniyor. Kaş Kalkan arasında yapılan dalışlarda Antalya’da deniz ve kıyılarda iklim değişikliğinin mevcut ve olası etkileri araştırılıyor.

Antalya Büyükşehir Belediyesi, ‘Antalya’nın deniz ve kıyılarının iklim değişikliğine adaptasyonu’ başlıklı Avrupa Birliği Projesi kapsamında Kaş Kemer arasında deniz sörveyi yapıyor. Antalya’nın deniz ve kıyılarında iklim değişikliğinin mevcut ve olası etkilerinin araştırıldığı çalışma kapsamında elde edilecek veriler ışığında Antalya’nın deniz biyoçeşitliliği konusunda risk raporları hazırlanacak.

Kaş Kalkan arasında sürüyor

Büyükşehir Belediyesinin Türk Deniz Araştırmaları Vakfı ortaklığıyla yürüttüğü ‘Türkiye’de iklim değişikliği alanında kapasitenin geliştirilmesi hibe programı’ kapsamında ilki aralık ayında yapılan deniz sörveyinin ikincisi Kaş Kalkan arasında sürüyor. Deniz biyolojisiyle ilgili konunun uzmanı araştırmacıların Kaş Kalkan arasında yaptığı dalışlarda Antalya’da deniz ve kıyılarda iklim değişikliğinin mevcut ve olası etkileri araştırılıyor.

Su ve sediment örnekleri

Türk Deniz Araştırmaları Vakfı’ndan deniz biyolojisi konusunda uzmanların ve proje koordinatörü Dr. Elif Özgür Özbek’in gerçekleştirdiği dalışlarda su örnekleri alındı. Deniz dibinde bulunan materyallerin zamanla dibe çökerek oluşturduğu katmanlardan sediment örnekleri alan uzmanlar, plankton ağıyla plankton çekimi de gerçekleştirdi.

Kritik habitatlat

Antalya’nın deniz ve kıyılarının iklim değişikliğine karşı risk yönetimi stratejisinin hazırlanmasını amaçlayan proje kapsamında yapılan dalışlar esnasında Antalya denizindeki yabancı istilacı türler sayıldı, nesli koruma altındaki türler de gözlemlendi. Farklı habitatlarda yapılan dalışlarda bölgeler arasındaki biyoçeşitlilik yönünden farklar ortaya çıkarılırken, böylelikle kritik habitatlar belirlenmeye çalışıldı. Sörveyden elde edilecek sonuçlar, Antalya’da deniz biyoçeşitliliğinin korunması adına alınacak önlemler için yol gösterici olacak.

(ABB)

Henüz Bu Haber İçin Yorum Yapılmamış
Adınız Soyadınız
Güvenlik Kodu
BENZER HABERLER