VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
FİRMA REHBERİ
İLAN REHBERİ
BİZE ULAŞIN
YAZARLAR
AjansTr7

@ Haber Tarihi : 22 Ocak 2019 12:15:36

0 Yorum

Kaş kıyılarında Akdeniz foku görüldü

Antalya’nın Kaş ilçesi kıyılarında Akdeniz foku görüldü.

Antalya’nın Kaş ilçesi kıyılarında Akdeniz foku görüldü.

Dünya Doğayı Koruma Birliği (IUCN) tarafından yayımlanan Kırmızı Liste'de soyu kritik derecede tehdit altındaki tür olarak sınıflandırılan doğal yaşamın en özel canlılarından Akdeniz foku, Kaş kıyılarında görüldü.

Kaş’ta bir koyda balık avlarken Akdeniz fokunu görüntüleyen bir vatandaş, “Denizde bir karaltı gördüm. Yunus sandım fakat kuyruk ve kafasından Akdeniz foku olduğunu anladım. Kısa süre göz göze geldik. Heyecanlandım. Yaklaşık 3 metre boyundaki 2 fok da iyi görünüyordu. Herhalde onlar da avlanıyordu.” dedi.

Hızla azaldı

Sayısı sadece 600 tahmin edilen Akdeniz foku Türkiye, Yunanistan, Fas, Moritanya ve Madeira Adaları'nda yaşıyor. 20’nci yüzyılın başına kadar serbestçe yaşamını sürdüren Akdeniz fokunun aşırı avlanma, yaşam alanları kaybı ve deniz ekosisteminin bozulması nedeniyle nüfusu hızla azaldı.

Hayati önem

Nesli tükenme tehlikesiyle karşı karşıya Akdeniz fokunun ekosistemi bozulmamış bakir koylarla su altındaki oyuk ve mağaralarda yaşadığını kaydeden uzmanlar, sahillerin korunması, balıkçılar ve vatandaşlardan onun yaşam alanına müdahale etmemesinin önemine dikkati çekiyor.

(AJANSTR7)

Henüz Bu Haber İçin Yorum Yapılmamış
Adınız Soyadınız
Güvenlik Kodu
BENZER HABERLER