VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
FİRMA REHBERİ
İLAN REHBERİ
BİZE ULAŞIN
YAZARLAR
AjansTr7

@ Haber Tarihi : 12 Kasım 2020 14:10:02

0 Yorum

Kaş OSB çalıştayı yapıldı

Antalya’da Kaş Kınık Gıda İhtisas Organize Sanayi Bölgesi (OSB) hazırlık çalıştayı gerçekleştirildi.

Antalya’da Kaş Kınık Gıda İhtisas Organize Sanayi Bölgesi (OSB) hazırlık çalıştayı gerçekleştirildi.

Kalkan Turan Erdoğan Yılmaz Fen Lisesinde yapılan çalıştayda, OSB, projenin planlamadaki yapılmış işlemleri, taslak plan oluşumu, bölgenin endemik ürünleri ve kadın girişimciliğin önemi değerlendirildi, yatırımın önemi ve hibe imkanları anlatıldı.

Toplam yaklaşık 668 bin metrekare hazineden tahsisli imar alanının 332 bin metrekarelik bölümünde Büyükşehir Belediyesi Toptancı Hal Kompleksi inşaatı,  336 bin metrekarelik bölümünde ise Kaş Kınık Gıda İhtisas OSB çalışmalarının devam ettiği kaydedildi.

Bölgede örtü altı, narenciye, zeytin, elma, nar, üzüm, badem, ve endemik doğal ürünler, süt ve türevlerinin işlenmiş türleri için 25 tesisinin yapılacağı belirtildi.

Sanayi ve Teknoloji Antalya İl Müdürü Ömer Ersoy yaptığı konuşmada, projeyle ilgili değerlendirmelerde bulunarak, 2021’de çalışmaların tamamlanacağını, aynı yılın sonunda faaliyete geçecek şekilde biteceğini söyledi.

Kaymakam Şaban Arda Yazıcı, projenin gayri safi milli hasılaya çok önemli katkıları olacağına dikkati çekerek, bulundurduğu potansiyel itibariyle Kaş’ın dünyaya örnek olacak üretim tesisini hayata geçireceğine inandığını ifade etti.

Belediye Başkanı Mutlu Ulutaş da Kaş’a hem hal hem de OSB yapılacağını, sonraki süreçte bölgenin çok seçenekli pazar haline geleceğini vurguladı.

KUTSO Başkanı Murat Hüdavendigar Günay ise uğraşlar sonucunda geçen ay içerisinde Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığına kuruluş dilekçesini vererek çalışmaları başlattıklarını, projeyle 300 milyon euroluk yatırımın planlandığını dile getirdi.

Çalıştaya, Antalya Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Daire Başkanlığı Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Uzmanı Dr. Saadet Tuğrul Ay, Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Elektrik Elektronik Mühendisliği Bölüm Başkanı Doç. Dr. İsmail Serkan Üncü, Şehir Plancısı Funda Yörük, Danışman Önder Çelik ile siyasi partilerin ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri de katıldı.

Program, serbest kürsü bölümüyle sona erdi.

Henüz Bu Haber İçin Yorum Yapılmamış
Adınız Soyadınız
Güvenlik Kodu
BENZER HABERLER