VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
FİRMA REHBERİ
İLAN REHBERİ
BİZE ULAŞIN
YAZARLAR
AjansTr7

@ Haber Tarihi : 30 Ekim 2020 00:18:50

0 Yorum

Kaş’ta cumhuriyet coşkuyla kutlandı

Antalya’nın Kaş ilçesinde 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı etkinlikler ile coşku içinde kutlandı.

Antalya’nın Kaş ilçesinde 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı etkinlikler ile coşku içinde kutlandı.

Kutlamalar kapsamında ilçe yakınlarındaki Patara Antik Kenti’nde, İletişim Başkanlığı ile Kültür ve Turizm Bakanlığı iş birliğinde ‘Büyük Cumhuriyet Konseri’ icra edildi.

Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası tarafından Patara Antik Kenti meclis binasında gerçekleştirilen konser, Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluş yılına işaret etmek amacıyla saat 19:23’te İstiklal Marşı’yla başladı.

Yarım saat süren konser, ulusal televizyon kanallarından ortak ve naklen yayınlandı.

Batık Kent Kekova’da, konser ile eş zamanlı dalış gösterileri ve ışık şovları yapıldı.

Akşam saatlerinde ilçe merkezi ile Kalkan Mahallesi’nde fener alayı düzenlendi.

Türk bayraklarıyla donatılan Cumhuriyet Meydanı’nda, 20.30-24.00 saatlerinde Kaş Belediyesi etkinlik programı gerçekleştirildi.

Kaymakam Şaban Arda Yazıcı burada yaptığı konuşmada, "Türk milletinin olduğu yerde bereket vardır, huzur vardır, kardeşlik vardır. Allah, kardeşliğimizi her daim ilelebet payidar eylesin." dedi.

Belediye Başkanı Mutlu Ulutaş da cumhuriyetin, kuruluşundan itibaren ilçede kutlandığını söyledi.

Aynı heyecan, coşku ve görüntüyü hep yaşadıklarını vurgulayan Başkan Ulutaş, milletin ülkesine ve cumhuriyetine sahip çıktığını belirtti.

97 yıldır ülkede halk iradesinin var olduğunu aktaran Ulutaş, şu ifadeleri kullandı:

“Bu ülke, bu millet, bir ve beraber olduğu sürece, bu bayrak dalgalanacak, bu vatan bölünmeyecek, inşallah ezanlar da dinmeyecek. 97 yıldır ayakta kalan bu devlet, bu millet, bu vatan inşallah bundan sonra da yoluna emin adımlarla yürümeye devam edecek.”

Antalya Büyükşehir Cumhuriyet Bandosu ve Orkestrası ile yerel sanatçıların çaldığı marşlar ve şarkılarla da bayram coşkusu yaşandı.

Kutlamalarda, Kaş Limanı’ndan Gediefe Tepesi’ne Türk bayrağı görüntüsü, tepeden ilçeye kırmızı beyaz laser ışık yansıtıldı. Havai fişek gösterisi sunuldu.

29 Ekim 1923’te Atatürk'ün önderliğinde cumhuriyet ilanı, o dönemde Kaş'ta ulaşım ve iletişim zor şartlarda gerçekleştiği için 3 gün sonra öğrenildi. Halk, coşkuyla meydana toplandı, Meis Adası’ndan görülebilecek büyüklükte ateş yaktı ve cumhuriyetin kuruluşunu kutladı. O günden bugüne cumhuriyetin kuruluşu, Kaş’ta coşkuyla kutlanıyor.

Henüz Bu Haber İçin Yorum Yapılmamış
Adınız Soyadınız
Güvenlik Kodu
BENZER HABERLER