VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
FİRMA REHBERİ
İLAN REHBERİ
BİZE ULAŞIN
YAZARLAR
AjansTr7

@ Haber Tarihi : 04 Ekim 2021 10:30:07

0 Yorum

Kaş’ta Gömbe kentsel tasarım çalışmaları başladı

Kaş Belediyesince geçtiğimiz ayda açılışı gerçekleştirilen Gömbe Panayır Alanı kapsamında Kentsel Tasarım ve Çevre Düzenlemesi çalışmaları başladı.

Kaş Belediyesince geçtiğimiz ayda açılışı gerçekleştirilen Gömbe Panayır Alanı kapsamında Kentsel Tasarım ve Çevre Düzenlemesi çalışmaları başladı.

Kaş Belediyesi, Gömbe Panayır Alanı’nın ardından Kentsel Tasarım ve Çevre Düzenlemesi projesini adım adım hayata geçiriyor.

Belediyeden yapılan açıklamada,  Gömbe Panayır Alanı çevresi ile başlayan söz konusu projenin Elmalı-Kaş yolu köprüsüne kadar devam ettiği belirtildi.

Doğal coğrafi bir dokuya sahip Gömbe Mahallesi’nin panayır kültürü ile bütünleşerek, özellikle yaz aylarında odak noktası olduğuna dikkat çekilen açıklamada, araç yollarından aydınlatmaya kadar bu kültürü koruyan ve ön plana çıkaran bir projenin tasarlandığı aktarıldı.

Açıklamada, proje kapsamında araç yolu zemininin yeniden düzenlenip gereken yerlerde refüj ve kaldırım planlandığına işaret edilerek, şunlar kaydedildi:

“Dere çevresi korkulukları, seyir terasları, peyzaj düzenlemeleri, kent mobilyaları ve aydınlatma elemanlarıyla panayır alanı ve çevresi bir bütünlük sağlamaktadır. Proje alanında dere kenarında bulunan dükkanlarda cephe düzenlemesi yapılmıştır. Meydandan panayır alanına giden yol üzerinde otopark planlanmıştır. Yine aynı güzergahta panayır alanı yanı yayalaştırılarak, pergole ve oturma birimleriyle meydanlaştırılmıştır.

Projede, dere kenarındaki dükkanların cephesi yenilenerek ilave bir çelik yapı, araç yolu ve yaya yolu yenilemesi, dere üzerine çelik konsol çıkan seyir terasları, görme engelli klavuz taşları, arkalıklı-arkalıksız banklar, çöp kutuları, ağaç dibi ızgaralar, ahşap saksılar, pergoleler konsepte uygun bir şekilde projelendirilmiştir. Yenilenen araç yolu kapsamında yağmur suyu drenajı sağlanmıştır. Belediyeye ait bir yapı tuvalet olarak düzenlenmiştir.”

Yaklaşık 15 bin 500 metrekarelik proje alanında 42 araçlık otopark düzenlendiği, bin 200 metrekarelik tek noktada meydan oluşturularak 50 bankın dağıtıldığı ifade edilen açıklamada, yaklaşık 3 bin 500 metrekare kaldırım, 9 bin 950 metrekare araç yolu, 12 dükkan cephesi yenilemesi ve kapalı manav yeri, 300 metre kanal boyu çevre düzenlemesi yapılacağı bildirildi.

Henüz Bu Haber İçin Yorum Yapılmamış
Adınız Soyadınız
Güvenlik Kodu
BENZER HABERLER