VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
FİRMA REHBERİ
İLAN REHBERİ
BİZE ULAŞIN
YAZARLAR
AjansTr7

@ Haber Tarihi : 13 Mart 2021 17:44:43

0 Yorum

Kaş’ta jandarmadan drone destekli motosiklet denetimi

Antalya’nın Kaş ilçesinde jandarma ekipleri tarafından insansız hava aracı (drone) destekli, motosiklet ve motorlu bisiklet sürücülerine yönelik denetim yapıldı. Uygulamada, 215 sürücüye 165 bin lira ceza kesildi.

Antalya’nın Kaş ilçesinde jandarma ekipleri tarafından insansız hava aracı (drone) destekli, motosiklet ve motorlu bisiklet sürücülerine yönelik denetim yapıldı. Uygulamada, 215 sürücüye 165 bin lira ceza kesildi.

İçişleri Bakanlığının Antalya’da başlattığı motosiklet kazalarını en aza indirmek için ‘Hayatıma Kastım Yok Kaskım Var’, ‘Aklım ve Kaskım Başımda’ ve ‘Bu Yolda Hep Birlikteyiz’ projeleri kapsamında, Antalya İl Jandarma Komutanlığı, Kaş İlçe Jandarma Komutanlığı ve Trafik Şube Müdürlüğünce Konyaaltı, Kemer, Elmalı, Kumluca ve Finike Jandarma Trafik Timleri, asayiş ekipleri, bölge trafik ekipleri ve İstihbarat Şube Müdürlüğüne bağlı drone ekibinin destek verdiği denetime, toplam 15 ekip ve 40 personel katıldı.

İlçede son dönemde artan kazalar nedeniyle ekipler tarafından Kalkan ve Kınık Mahallesi başta olmak üzere Yeşilköy, Ova, Çavdır, Patara ve İslamlar’da motosikletlerde kask kullanımını, sürücülerin ve yolcuların trafik güvenliğini artırmak amacıyla eş zamanlı denetim yapıldı.

215 sürücüye 165 bin lira ceza

7 mahallede 14 farklı noktada yapılan denetimlerde, 2 bin 250 araç kontrol edildi, 215 sürücüye 165 bin lira ceza kesildi. 25 araç trafikten men edildi. Haklarında arama kararı bulunan 8 şahıs da yakalandı.

Ekiplerce sürücüler güvenli yolculuk için emniyet tedbirlerinin alınması, kask ve emniyet kemerinin kullanılması konusunda bilgilendirildi ve uyarıda bulunuldu.

Motosiklet kazalarının en yoğun yaşandığı Kaş ilçesinde bundan sonraki süreçte de bu tür geniş kapsamlı denetimlerin yapılacağı bildirildi.

Denetimler devam edecek

Kaş Kaymakamı Şaban Arda Yazıcı konuyla ilgili yaptığı açıklamada, İçişleri Bakanlığınca başlatılan farkındalık uygulamaları doğrultusunda ilçede motosiklet kazalarının önlenmesi, yaşanabilecek can ve mal kayıplarının önüne geçilmesi, sürücülerin bilgilendirilmesi amacıyla eşzamanlı uygulama yürüttüklerini söyledi.

Kaş’ta yoğun şekilde motosiklet kullanıldığına dikkati çeken Kaymakam Yazıcı, “İlçede 2020 yılında 8 bin 458 tescilli motosiklet bulunmaktadır. 160 motosiklet kazası yaşanmıştır. Oluşan kazalar neticesinde toplamda 7 sürücü hayatını kaybetmiştir. Bu üzücü bir tablodur, asla kabul edilebilir bir durum değildir. Yıl boyunca yoğun şekilde yapacağımız çeşitli uygulama, denetleme, farkındalık ve bilgilendirme faaliyetlerine ağırlık vereceğiz.” dedi.

Henüz Bu Haber İçin Yorum Yapılmamış
Adınız Soyadınız
Güvenlik Kodu
BENZER HABERLER