VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
FİRMA REHBERİ
İLAN REHBERİ
BİZE ULAŞIN
YAZARLAR
AjansTr7

@ Haber Tarihi : 15 Aralık 2019 12:00:36

0 Yorum

Kaş’ta mantar sezonu başladı

Antalya’nın Kaş ilçesinde yağmurun ardından güneşle çam ağaçlarının diplerinde ortaya çıkan mantara vatandaşlar akın etti.

Antalya’nın Kaş ilçesinde yağmurun ardından güneşle çam ağaçlarının diplerinde ortaya çıkan mantara vatandaşlar akın etti.

Bölgede halk arasında ‘çıntar’ olarak da bilinen ve sevilerek tüketilen doğa mantarı pazara çıktı. Doğada kendiliğinden yetişen mantarın tarlada ekilmiş gibi tek tek, özen ve emek ile toplanması gerekiyor. Sonbahar aylarında adeta geçim kaynağı olan ve kırsal bölgelerde yaşayanlar tarafından toplanan mantarlar pazarda satışa sunuluyor.

Kaş sakinlerinden Eşref Kocaer, kanlıca mantarını çok zor şartlarda sandal ve çam ağaçlarının altında bulduklarını, ticaret için değil, beslenme amacıyla topladıklarını ifade ederek, “Süper bir mantardır. Etten daha lezzetli ve proteinlidir. Kilosu 50 liradan satılmaktadır. Bu mantarı koparıp alt tarafını kestiğinizde kan gibidir, diğerleri süt gibi akar. Diğerlerinden ayıran özelliği daha kırmızı olmasıdır. Zor bulunuyor ama yağmurla daha çok çıkıyor. 5 saatte 3-4 kilo toplayabiliyoruz. Mantar sezonu 15 gün daha sürebilir.” diye konuştu.

Tam bir sağlık deposu mantar, protein ve vitamin kaynağı olarak biliniyor. Besleyici bir mantar türü olan çıntarın yemeği, közlemesi ya da kavurması yapılıyor.

Kanlıca, melki, çıntar isimleriyle tanınan mantarların ılıman hava dolayısıyla doğada görülmeye başlandığını belirten uzmanlar, bilinmeyen doğa mantarının tüketilmemesi gerektiğine dikkati çekiyor.

Henüz Bu Haber İçin Yorum Yapılmamış
Adınız Soyadınız
Güvenlik Kodu
BENZER HABERLER