VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
FİRMA REHBERİ
İLAN REHBERİ
BİZE ULAŞIN
YAZARLAR
AjansTr7

@ Haber Tarihi : 04 Ağustos 2020 12:35:02

0 Yorum

Kaş’ta tarihi köşkler yeniden hayat buluyor

Antalya’nın Kaş ilçesinde tarihi köşkler yenileniyor.

Antalya’nın Kaş ilçesinde tarihi köşkler yenileniyor.

Kaş Belediyesi ilçenin Bezirgan Mahallesi’ndeki tarihi çınarların altında yer alan köşkleri restore ederek, kent yaşamına kazandırıyor. Bezirgan Mahallesi Cami yanı ve Ceviz dibi mevkisinde tarihi çınar ağaçlarının gölgesinde bulunan köşkler aslına uygun olarak yenileniyor.

13. yüzyılda Abdal Musa’nın Bezirgan’a yerleşmesi ile köşklerin ve çınarların hayat bulduğunu anlatan mahalle sakinlerinden Davut Karadeniz, “Şu anda 4 çınarın 3‘ü ayakta, biri ise kurudu. Bu kavak ağacının üzerinde ise ‘a’ harfi vardır. Son zamanlarda bu köşkün ağaçları pek dayanıklı değil. O yüzden alt direkler üzerine beton döküldü, üstü katran ağacı olarak devam ediyor. Bezirgan için bu köşkler geleneksel ve önemli geçmişe sahiptir. Eskiden burada oturup sohbet edilirdi, yaşanılanlar anlatılırdı. Köye gelen misafirler çayını kahvesini burada içerdi.” diye konuştu.

Kaynaklara göre, Abdal Musa 13. yüzyıl sonu ile 14. yüzyıl başlarında yaşamış Bektaşi ananesinde önemli bir yeri olan Horasan erenlerinden birisidir. Hoy’dan kalkarak, Antalya’nın Elmalı kazasına gelmiş, dergahını Tekke Köyü’nde (Teke) kurmuştur. Horasan’dan Anadolu’ya geçmiş, çeşitli gaza ve eğitim faaliyetlerinde bulunmuş, fikirleri yaşadığı çağı aşarak halife ve dervişleri sayesinde günümüze ulaşmış ünlü bir mutasavvıftır.

Henüz Bu Haber İçin Yorum Yapılmamış
Adınız Soyadınız
Güvenlik Kodu
BENZER HABERLER