VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
FİRMA REHBERİ
İLAN REHBERİ
BİZE ULAŞIN
YAZARLAR
AjansTr7

@ Haber Tarihi : 22 Mart 2020 13:29:45

0 Yorum

Kuzugöbeği çıktı, fiyatı şaşırttı

Antalya’nın Kaş ilçesinde kuzugöbeği sezonu başladı. Bahar aylarının gelmesiyle birlikte çıkan mantarın kilosu 150-200 liraya satılıyor.

Antalya’nın Kaş ilçesinde kuzugöbeği sezonu başladı. Bahar aylarının gelmesiyle birlikte çıkan mantarın kilosu 150-200 liraya satılıyor.

Kuzugöbeği genellikle mart ile nisan ayı arasında yağmurlu ve güneşli hava dolayısıyla çam, meşe, elma ve ceviz ağaçlarının dibinde yetişiyor.

B1, B2 ve C vitaminleri ile kalsiyum, sodyum ve potasyum gibi mineraller içeren kuzugöbeği protein deposu olarak biliniyor.

Gelir kaynağı

Doğada kendiliğinden yetişen kuzugöbeği vatandaşa da gelir kaynağı oldu. Mantarı toplayanlar kilosunu 150 ile 200 lira arasında satıyor. Kurusu ise 750 ile bin liraya varan fiyatlarla alıcı buluyor.

Altın değerinde

Kuzugöbeği toplayan ilçe sakini Eşref Kocaer, “Bu mantarı ormanlık arazide sandal ağaçlarının altında buluyoruz ama saatlerce arıyoruz. Bulmak çok zor. 3-4 saat içinde bir kiloya yakın toplayabiliyoruz. Şu an yeni çıktığı için fiyatı çok yüksek. Kilosu 150-200 lira. Kurusu ise 750 ile bin lira arasında değişiyor. Nerdeyse altın değerinde diyebilirim.” diye konuştu.

Bilgi ve tecrübe

Uzmanlar mantarın türünü bilen ve ayırt edebilen kişiler tarafından toplanması gerektiğine dikkati çekiyor.

Henüz Bu Haber İçin Yorum Yapılmamış
Adınız Soyadınız
Güvenlik Kodu
BENZER HABERLER