VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
FİRMA REHBERİ
İLAN REHBERİ
BİZE ULAŞIN
YAZARLAR
AjansTr7

@ Haber Tarihi : 29 Aralık 2020 14:00:01

0 Yorum

Mahalledeki 40 yıllık yıldırım korkusu sonlandı

Antalya’nın Kaş ilçesindeki bir mahallede 80’li yıllardan itibaren yaşanan yıldırım korkusu paratoner (yıldırımsavar) kurulmasıyla sona erdi.

Antalya’nın Kaş ilçesindeki bir mahallede 80’li yıllardan itibaren yaşanan yıldırım korkusu paratoner (yıldırımsavar) kurulmasıyla sona erdi.

İlçeye bağlı 20 haneli 80 nüfuslu Çamlıköy Mahallesi’nin 40 yıldan beri özellikle kışın yıldırım nedeniyle yaşadığı kabus gibi günler son buldu.

Yıllar içinde yıldırım düşmesi sonucu mahallede bazı insanlar ve hayvanlar hayatını kaybetti, yaralananlar oldu. Çıkan yangınlarda bazı evler ve eşyalar da zarar gördü.

Her yıl tekrarlanan bu olay mahalle sakinlerinde korku ve tedirginlik yarattı, son yıllarda mahalleden taşınmayı düşünenler bile oldu.

Kaş Belediyesi çözümledi

Kaş Belediyesi, mahallenin sorununu buraya paratoner kurarak çözümledi. Mahalleden gelen yardım talebi üzerine belediye yetkilileri çalışma başlattı.

İlgili birimlerin çalışması sonucu mahallede tespit edilen iki alana paratoner kuruldu, mahallelinin yıldırım korkusu kayboldu.

Belediye Başkanı Mutlu Ulutaş konuyla ilgili yaptığı açıklamada, Çamlıköy Mahallesi’nde yaşanan yıldırım olayı nedeniyle çalışma başlattıklarını ve paratoner kurulumunu gerçekleştirdiklerini söyledi.

80’li yıllardan bu yana mahallede yaşanan sorunlar, can ve mal kayıpları olduğuna işaret eden Başkan Ulutaş, “İnşallah bundan sonra oradaki vatandaşlarımız rahatlayacak, sıkıntısız olarak hayatlarına devam edecek. Kurulan paratoner yerleşim yerindeki vatandaşlarımıza, mahalle halkımıza hayırlı olsun.” dedi.  

Tedirginlik kalmadı

Kurulan paratonerler için Başkan Ulutaş’a teşekkür eden Çamlıköy Mahalle Muhtarı Candan Yılmaz, bundan sonra korku içinde değil, rahat şekilde yaşayacaklarını ve tedirginliğin kalmadığını dile getirdi.

Mahallenin Ardıçlıburun mevkisi imamı Yusuf Çalışkan, 16 yıldır burada görev yaptığını ve yıldırım olayını her yıl yaşadıklarını ifade etti.

Yağmurlu havalarda şimşek ve gök gürültüsü olduğunda insanların korktuğunu, panik içinde kaldığını vurgulayan Çalışkan, mahalleyi olumsuz etkileyen yıldırıma karşı paratonerin gerekli olduğunu aktardı.

Mahalle sakini Veli Özkan ise kurulan paratonerler sayesinde memnun ve rahat olduklarını, Ayşe Özgün de yıldırımdan artık korkmadıklarını, sakin yaşadıklarını belirtti.

Sistemin koruma yarıçapı 700 metre

Çamlıköy Mahallesi Ardıçlıburun mevkisine kurulumu yapılan 18 metre poligon direk, aktif paratoner başlığı, iniş iletkeni ve sabitleme kroşelerinden oluşan aktif sistemin yarıçapı 700 metre olan bir daire içinde kalan alanı koruma altına aldığı kaydedildi.

Henüz Bu Haber İçin Yorum Yapılmamış
Adınız Soyadınız
Güvenlik Kodu
BENZER HABERLER