VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
FİRMA REHBERİ
İLAN REHBERİ
BİZE ULAŞIN
YAZARLAR
AjansTr7

@ Haber Tarihi : 30 Ekim 2018 19:10:51

0 Yorum

Pastırma yazı bekleniyor

Hava sıcaklığının hafta sonuna kadar 30 derecelerde seyredeceği Antalya’da pastırma sıcakları etkili olacak.

Hava sıcaklığının hafta sonuna kadar 30 derecelerde seyredeceği Antalya’da pastırma sıcakları etkili olacak.

Meteoroloji Bölge Müdürü Davut Öztürk, ülkenin hafta sonundan itibaren yüksek basınç sistemi ve Kuzey Afrika üzerinden gelen sıcak havanın etkisinde olacağını söyledi.

Ekim ayının son günlerinde sıcaklıkların mevsim normallerinin üzerinde gerçekleştiğini belirten Öztürk, "Antalya’da 26,29, iç kesimlerde 25,26 ve Muğla’da ise 27,28 derece sıcaklıkları hafta boyunca cuma gününe kadar göreceğiz. Hafta sonuna kadar bu sıcak hava bölgemizi etkileyecek. Kasım ayının ilk günlerinde mevsim normallerinin üzerinde sıcaklıkları göreceğiz." dedi.

Pastırma yazı

Pastırma yazı, sonbahar mevsiminde genellikle ekim ayı sonu ile kasım ayının ikinci haftası arasında meydana gelen sıcak hava dalgasının etkili olduğu, sıcaklıkların mevsim normallerine göre daha yüksek seviyelerde seyrettiği gündüz güneşli, gece açık ve ayazlı günler için kullanılır.

Ülkenin bulunduğu coğrafyaya göre değişiklik göstermekle beraber pastırma yazı ya da pastırma sıcakları yılda birkaç kez yaşanır. Bazı bölgelerde hiç yaşanmaz. Genellikle birkaç gün sürmekle birlikte bazen etkili olma süreci 7-10 günü bulabilir. Pastırma yazında gündüz hava sıcak ve güneşli, gece açık ve ayaz, hatta don olayı bile görülebilir, özellikle akşam hafif puslu ve rüzgarlı olabilir.

Henüz Bu Haber İçin Yorum Yapılmamış
Adınız Soyadınız
Güvenlik Kodu
BENZER HABERLER