VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
FİRMA REHBERİ
İLAN REHBERİ
BİZE ULAŞIN
YAZARLAR
AjansTr7

@ Haber Tarihi : 28 Temmuz 2021 13:00:34

0 Yorum

Patara’da 2 bin 300 yıl öncesine ait balık iskeletleri bulundu

Antalya’nın Kaş ilçesi yakınlarında yer alan Patara Antik Kenti’nde yürütülen kazı çalışmalarında 2 bin 300 yıl öncesine ait balık iskeletleri bulundu.

Antalya’nın Kaş ilçesi yakınlarında yer alan Patara Antik Kenti’nde yürütülen kazı çalışmalarında 2 bin 300 yıl öncesine ait balık iskeletleri bulundu.

Patara’da, Akdeniz Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Erkan Dündar’ın yönettiği kazılarda, Klasik, Helenistik ve Roma Dönemi’ne ait gündelik hayata dair buluntuların değerlendirildiği bildirildi.

Edinilen bilgiye göre, çalışmalarda bulunan mutfak ve sofra atıklarından kalan hayvan kemikleri ve deniz kabukları incelenmeye başlandı. Tepecik mevkisinde çipura, levrek ve diğer balıklara ait iskeletlere ulaşıldı. Nesli Akdeniz’de tükenmek üzere olan deniz salyangozundan (mureks) elde edilen mor boya üretiminin kalıntıları da elde edildi.

Patara Kazı Başkanı Prof. Dr. Havva İşkan Işık, sosyal medya hesabından, zooarkeolog Doç. Dr. Canan Çakırlar’ın antik kentte konuya ilişkin gerçekleştirdiği çalışmayı paylaşarak, “M.Ö. 3. yüzyılda Pataralılar hangi balıkları yiyordu dersiniz? Ton balığı ve çipura teşhis edildi, arkası geliyor.” ifadesini kullandı.

Bilgileri ortaya çıkaran Çakırlar’ın, özellikle Patara ve çevresinde tehlike altındaki hayvanları ve yüzyıllarca yaşamış insanların beslenme alışkınlıkları, geçim kaynakları, doğal çevre ve ilişkileriyle ilgili araştırmalar yaptığı kaydedildi.

Henüz Bu Haber İçin Yorum Yapılmamış
Adınız Soyadınız
Güvenlik Kodu
BENZER HABERLER