VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
FİRMA REHBERİ
İLAN REHBERİ
BİZE ULAŞIN
YAZARLAR
AjansTr7

@ Haber Tarihi : 19 Ekim 2020 19:42:18

0 Yorum

Patara’daki telsiz telgraf istasyonu restore edilecek

Antalya’nın Kaş ilçesindeki Patara’da bulunan Osmanlı’nın ilk telsiz telgraf istasyonu, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından restore edilerek, müzeye dönüştürülecek.

Antalya’nın Kaş ilçesindeki Patara’da bulunan Osmanlı’nın ilk telsiz telgraf istasyonu, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından restore edilerek, müzeye dönüştürülecek.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 2020’yi ‘Patara Yılı’ ilanının ardından antik kentteki istasyon restore edilecek ve 114 yıl sonra müze olarak hizmet verecek.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank yaptığı açıklamada, Osmanlı Devleti’nin Kuzey Afrika’yla telgraf bağlantısını sağlayan Patara Telsiz Telgraf İstasyonunu aslına uygun restore ettiklerini kaydetti.

Patara Antik Kenti Kazı Başkanı Prof. Dr. Havva İşkan Işık da istasyonun 2’nci Abdülhamit’in vizyon projesi ve son derece önemli bir teknoloji mirası olduğunu söyledi.

İstasyonun, Osmanlı’nın son mücadeleleri ve Türkiye'nin yeniden inşası azminin adeta bir simgesi niteliğinde olduğunu dile getiren Işık, bu teknoloji mirasının ayağa kaldırılması nedeniyle Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kültür ve Turizm Bakanı Ersoy, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Varank'a teşekkür etti.

BAKA Genel Sekreteri Volkan Güler ise istasyonla ilgili kazı çalışmalarının tamamlandığını, restorasyona ilişkin ihalenin yapıldığını, ana istasyon binası, lojman binası, depo alanı ve dört kuleden birini ayağa kaldıracaklarını belirtti.

Bavurusu Antalya Valiliği Yatırım, İzleme ve Koordinasyon Başkanlığınca yapılan, BAKA tarafından belirlenen, iştirakçilerden Kaş Kaymakamlığı ve Belediye Başkanlığı, Antalya İl Kültür Turizm Müdürlüğü ile Patara Kazı Başkanlığının katıldığı proje, 24 ayda sonuçlandırılacak.

Henüz Bu Haber İçin Yorum Yapılmamış
Adınız Soyadınız
Güvenlik Kodu
BENZER HABERLER