VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
FİRMA REHBERİ
İLAN REHBERİ
BİZE ULAŞIN
YAZARLAR
AjansTr7

@ Haber Tarihi : 11 Temmuz 2021 12:05:37

0 Yorum

Türkiye’de bisiklet turuna çıkan Kazak sporcu Kaş’a ulaştı

Kazakistan’ın bağımsızlığını kazanmasının 30. yıl dönümü nedeniyle Türkiye’de bisiklet turuna çıkan Damir Kushuyev, Antalya’nın Kaş ilçesine ulaştı.

Kazakistan’ın bağımsızlığını kazanmasının 30. yıl dönümü nedeniyle Türkiye'de bisiklet turuna çıkan Damir Kushuyev, Antalya’nın Kaş ilçesine ulaştı.

Kazakistan sporcusu Damir Kushuyev, ülkesinin bağımsızlığını kazanmasının 30. yıl dönümü nedeniyle İstanbul-Antalya-Ankara-İstanbul güzergahında  'Kazakistan-Büyük Şahsiyetlerin Ata Yurdu' adlı bisiklet turu gerçekleştiriyor.

Kazak-Türk kardeşliğini ve dostluğunu sembolize eden proje kapsamında 25 Haziran’da İstanbul’dan Antalya’ya hareket eden Kushuyev, Kaş’a geldi.

Kazak sporcu, İstanbul-Antalya yönünde 740 kilometre pedal çevirdi. Bursa, Bilecik, Kütahya, Burdur’da mola verdi ve 7 günde Antalya’ya vardı. 6 Temmuz’da Antalya’dan yola çıktı ve 3 günde Kaş’a ulaştı, burada belediye ekiplerince karşılandı.

Kaş Belediye Başkanı Mutlu Ulutaş, makamında Kushuyev ile bir araya geldi.

Başkan Mutlu Ulutaş burada yaptığı konuşmada,  30 yıl önce bağımsızlığını ilan eden Kazakistan’ı ilk tanıyan ülkenin Türkiye olduğunu hatırlatarak, “Kazakistanlı Damir, bu parkuru Türkiye’ye olan minnettarlığını ve saygısını iletmek üzere gerçekleştiriyor. Kendisine teşekkür ediyoruz. Misafirimiz oldu. Bisikletle tur yaparak, hem ülkemizin güzelliklerini gördüğünü, hem de yolda vatandaşlarımızla hasbihal ederek, Türkiye’yi tanıma fırsatı bulduğundan bahsetti.” dedi.

Kushuyev de “1991 yılında Sovyetler Birliği yıkıldıktan sonra Kazakistan'ın bağımsızlığını kabul eden ilk ülke Türkiye oldu. Bugün Kazakistan’ın 30. yıl bağımsızlık günü. O açıdan bu bisiklet turunu Türkiye’de yapmak istedim.” diye konuştu.

Toplam 2 bin 500 kilometre yol kat edecek Kazakistanlı bisikletçi, Kaş’tan Ankara’ya hareket edecek ve turu İstanbul’da noktalayacak.

Kazak şair ve düşünür Abay Kunanbayev'in doğumunun 175. yılı dolayısıyla Almatı'dan Zhidebay köyüne 46 günde bin 200 kilometre yürüyen Kushuyev, Almatı'dan Aktöbe'ye de 24 günde 2 bin 200 kilometre bisiklet sürmüştü.

Henüz Bu Haber İçin Yorum Yapılmamış
Adınız Soyadınız
Güvenlik Kodu
BENZER HABERLER