VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
FİRMA REHBERİ
İLAN REHBERİ
BİZE ULAŞIN
YAZARLAR
AjansTr7

@ Haber Tarihi : 02 Ocak 2019 11:25:43

0 Yorum

Yağmurla gelen şifa

Antalya’nın Kaş ilçesinde Çıntar mantarı yoğun rağbet görüyor. Sonbahar döneminde genellikle çamlık alanlarda doğal yetişen Çıntar mantarı, ocak ayında da vatandaşın ilgisini çekiyor.

Antalya’nın Kaş ilçesinde Çıntar mantarı yoğun rağbet görüyor. Sonbahar döneminde genellikle çamlık alanlarda doğal yetişen Çıntar mantarı, ocak ayında da vatandaşın ilgisini çekiyor.

Halk arasında Melki ya da Kanlıca adıyla bilinen Çıntar mantarı, yağmurun ardından özellikle çam ormanlarının diplerinde doğal ortaya çıkıyor. Bölgede vazgeçilmez olarak sofradaki yerini alan bu besin, lezzetinin yanı sıra sağlığa yararlarıyla da önem taşıyor.

Sabırla toplanıyor

İlçe sakinlerinden Mustafa Demirci, dağlardan çıntarın emek ve sabırla toplandığını, bunu yaparken de ustalık gerektirdiğini vurguladı.

Kuru bir mantar olan çıntarın yağmur suyuyla ıslandığını belirten Demirci, “Dağlık ve ormanlık alanlarda yağmurun ardından özellikle çam ağaçlarının dökülen yaprakları altında, çayırlıklarda doğal şekilde kendiliğinden ortaya çıkar. Yağışlarla havanın ılıman seyretmesi çıntara ortam hazırlar. Keskin bir kokusu vardır. Gevrek bir yapıya sahiptir, kolayca kırılabilir. Bu mantarı toplaması zordur. Büyük emek, sabır ve ustalık ister. Gördüğünüzde ise içinizi sevinç kaplar. Çok lezzetlidir ancak içlerinden sağlam ve zehirsiz olanları ayıklamak ve temizlemek gerekir. Pazarda kilosu 20 liraya satılan bu besin, et kadar gıdalıdır. Mangal ızgara, sote ve kavurması yapılabilir.” diye konuştu.

Tarlada ekilmiş gibi

Mantar toplamaya rast gele çıkılmayacağına dikkati çeken Demirci, “Yağmur yağacak, yapraklar dökülecek, yağmur suyuyla çürüyerek torf haline gelecek. İlk güneşli günde çıkacaksın mantara. Tarlada ekilmiş gibi tek tek toplayacaksın. En kaliteli mantar özellikle pıynar ağaçları altında çıkar, çok kaliteli ve lezzetlidir. Sandal ağaçlarının altındaki mantarlar da güzeldir. Kaş bölgesinin pıynar ve sandal mantarı kalite ve lezzette on numaradır. Burada sahillere has kınalı mantar seçmesi kolay bir mantardır.” dedi.

Binbir derde deva

Doğal hayatın güzel nimetlerinden biri Çıntar mantarı, lezzetinin yanı sıra sağlığa faydalarıyla da sık sık adından söz ettiriyor. Kalsiyum, fosfor, demir, B ve C vitaminleri bakımından oldukça zengin olan bu besin, vücut için gerekli aminoasitleri barındırıyor. Bağışıklık sistemini kuvvetlendiriyor. Mide rahatsızlıklarına, romatizmal ağrılara, kansızlığa, zihinsel yorgunluğa iyi geliyor.

(AJANSTR7)

Henüz Bu Haber İçin Yorum Yapılmamış
Adınız Soyadınız
Güvenlik Kodu
BENZER HABERLER