VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
FİRMA REHBERİ
İLAN REHBERİ
BİZE ULAŞIN
YAZARLAR
AjansTr7

@ Haber Tarihi : 07 Ocak 2020 17:39:37

0 Yorum

Yangın Eğitim Merkezi açıldı

Antalya’da Orman Bölge Müdürlüğü Yangın Eğitim Merkezi törenle açıldı.

Antalya’da Orman Bölge Müdürlüğü Yangın Eğitim Merkezi törenle açıldı.

Törene Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Vali Münir Karaloğlu, Antalya Milletvekili İbrahim Aydın, Orman Genel Müdürü Bekir Karacabey, Orman Bölge Müdürü Vedat Dikici, Tarım ve Orman İl Müdürü Mustafa Özen katıldı.

“Ortak mücadele gerekiyor”

Bakan Bekir Pakdemirli törende yaptığı konuşmada, bir yandan orman varlığını arttırırken diğer yandan yangınlarla mücadele noktasında da eğitim çalışmalarına ağırlık verdiklerini ve yangının ortak mücadele gerektirdiğini kaydetti.

Mücadele için bilgi, beceri, donanım, teknik kabiliyetin birlikte hareket etmesi gerektiğine dikkat çeken Bakan Pakdemirli, Antalya'da açılışı yapılan tesisin bu açıdan önemli olduğunu belirterek, “Geçen yıl çıkan yangınlarda İHA, termal kamera ve droneları denedik. Önümüzdeki günlerde yeni bir uçağı deneyeceğiz.” dedi.

“Uluslararası nitelikte olacak”

Vali Karaloğlu da Antalya’nın yüzde 54’ünün ormanlarla kaplı olduğunu vurgulayarak, “Antalya’nın orman bakımından zengin olması ve bölgedeki iklim koşullarından dolayı yangın riskimiz çok yüksek seviyelerde. Hem yangın sayısı hem de yanan alanlar bakımından 2017’ye göre onda bire düşürdük. 2018’e göre de üçte bire kadar düşürdük. Keşke hiç olmasa.” diye konuştu.

Antalya’nın çok sıcak bir bölge olduğunu ve en küçük bir kıvılcımdan bile yangın çıkabileceğini işaret eden Vali Karaloğlu “Antalya Döşemealtı’nda bulunan uluslararası yangın merkezi ve ona bağlı olan eğitim tesisi sadece Antalya değil, sadece Türkiye’deki orman yangınıyla mücadele eden çalışanlarımıza değil, uluslararası nitelikte bir eğitim merkezi olacaktır ve önemli bir ihtiyacı karşılayacaktır.” ifadelerini kullandı.

Orman Bölge Müdürlüğü’nde ağaç dikerek, müdürlük bahçesine yapılacak caminin temelini atan Bakan Pakdemirli ve Vali Karaloğlu, Türkiye Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Merkez Birliğinin ‘Küçükbaş Hayvancılığı Güçlendirme Eylem Planı’ kapsamında düzenlenen 3. Tarım Orman Şurasına katıldı.

Henüz Bu Haber İçin Yorum Yapılmamış
Adınız Soyadınız
Güvenlik Kodu
BENZER HABERLER