VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
FİRMA REHBERİ
İLAN REHBERİ
BİZE ULAŞIN
YAZARLAR
AjansTr7

@ Haber Tarihi : 04 Ocak 2019 15:00:36

0 Yorum

Yüzbaşı Mustafa Ertuğrul Kaş’ta anılacak

Birinci Dünya Savaşı’nda Antalya Deniz Zaferi’nin büyük kahramanı Topçu Yüzbaşı Mustafa Ertuğrul Aker ve silah arkadaşlarının 9 Ocak 1917’de İngilizlerin Ben My Chree uçak gemisini batırmasının 102’nci yılı dolayısıy

Birinci Dünya Savaşı'nda Antalya Deniz Zaferi'nin büyük kahramanı Topçu Yüzbaşı Mustafa Ertuğrul Aker ve silah arkadaşlarının 9 Ocak 1917’de İngilizlerin Ben My Chree uçak gemisini batırmasının 102’nci yılı dolayısıyla anma programı ve anıt açılışı gerçekleştirilecek.

Kaş Belediyesinin desteğiyle Akdeniz Gençlik Sanat Araştırma ve Eğitim Derneği (AKSAN) tarafından Topçu Yüzbaşı Mustafa Ertuğrul Aker ve silah arkadaşları Halil İbrahim Günaydın ile Durmuş Savaşçı için anma günü düzenlenecek.

Zeytin ağacı dikilecek

Mustafa Ertuğrul Aker Hatıra Ormanı’nın da bulunduğu Kaş Bayındır Mevkisi’nde yapılacak anma etkinliğinde, törene katılacak protokol ve davetlilerle dostluk ve barış anısına 2 adet zeytin ağacı dikilecek. Şehitler ve kahramanlar adına denize çelenk bırakılmasının ardından Deniz Kuvvetleri Komutanlığına bağlı gemi ziyaret edilecek.

Dostluk ve Barış Anıtı

AKSAN proje koordinatörü Özer S. Özgüç 9 Ocak 1917 tarihinin önemini vurgulayarak, “Bu gün, milli kahraman Topçu Yüzbaşı Mustafa Ertuğrul’un silah arkadaşları Burdurlu Halil İbrahim Çavuş ve Ankaralı Durmuş Çavuş ile birlikte 1. Dünya Harbinde İngiliz uçak gemisi Ben My Chree’yi Meis Adası kıyısında top ateşiyle batırdığı ‘dünyada başka bir örneği olmayan’ kutlu bir gündür. 9 Ocak çarşamba günü Kaş’ta bir program çerçevesinde kahramanlarımızı anacağız, Dostluk ve Barış Anıtı açılışını icra edeceğiz.” dedi.

Adı dünya savaş tarihinde

Birinci Dünya Savaşı’nda Türk subayı Mustafa Ertuğrul, Antalya’daki ablukayı kırmak için topçu bataryalarını Kaş’a kurdu. İngilizlerin 114 metre uzunluğundaki deniz uçağı gemisi Ben My Chree, Fransız garnizonuna erzak ikmali yapmak için Kaş’ın karşısındaki Meis Limanı’na demirledi.  9 Ocak 1917 tarihinde o gemi, Yüzbaşı Ertuğrul’un karadan topçu atışlarıyla batırıldı. Bir deniz uçağı gemisini topçu ateşiyle Akdeniz’in derinliklerine gömen Türk subayının adı dünya savaş tarihine yazıldı.

(AJANSTR7)

Henüz Bu Haber İçin Yorum Yapılmamış
Adınız Soyadınız
Güvenlik Kodu
BENZER HABERLER