VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
FİRMA REHBERİ
İLAN REHBERİ
BİZE ULAŞIN
YAZARLAR
AjansTr7

@ Haber Tarihi : 27 Ağustos 2022 23:10:38

0 Yorum

Akdağ’ın barındırdığı doğal güzellik: Yeşil Göl, Uçarsu ve İkiz Göller

Antalya sınırları içinde bulunan Beydağları’nın bir kolu olan Akdağ’ın 3 bin metreye varan zirvesinin altındaki Yeşilgöl ve Uçarsu, doğal güzellikleriyle dikkati çekiyor. Akdağın eteklerindeki İkiz Göller ise yeniden hayat buldu.

Antalya sınırları içinde bulunan Beydağları’nın bir kolu olan Akdağ’ın 3 bin metreye varan zirvesinin altındaki Yeşilgöl ve Uçarsu, doğal güzellikleriyle dikkati çekiyor. Akdağın eteklerindeki İkiz Göller ise yeniden hayat buldu.

Yeşilgöl ile Uçarsu şelalesi, sıcaktan kaçanlara iyi bir fırsat sunarken, doğa tutkunları için de ön plana çıkıyor. İkiz Göller ise kuraklığın ardından hayat bulurken, su papatyalarıyla görsel şölen sunuyor.

Bu doğal güzelliklere en yakın yaşam alanı Gömbe yaylası, Kaş ilçesine 70 kilometre uzaklıkta konumlanıyor. İlçeyle yayla arasındaki yol güzergahında çam ve sedir ağaçlarıyla dolu vadiler eşsiz bir manzara oluşturuyor.

Yeşil Göl’ün suyu Akdağ’ın bağrından geliyor        

Yeşilgöl ve Uçarsu, 3024 metre yüksekliğindeki Akdağ'ın yamacında bulunuyor.

Bir krater gölü olan Yeşilgöl, adını renginden alıyor. Gölün suyu, Akdağ’ın bağrından geliyor ve Uçarsu’ya doğru akıyor. Kışın karlar altında güzellik sunan Yeşilgöl, yaz aylarında da buz gibi kaynak sularıyla insanlara arınma duygusu veriyor.

Uçarsu Yeşilgöl’e yakın

Akdağ'ın eteklerindeki diğer doğal güzellik ise Uçarsu şelalesi. Yeşilgöl yakınındaki şelale, 60 metre yükseklikten dökülüyor. Alevi yurttaşlar Uçarsu’yu kutsal sayıyor. Uçarsu’nun, Anadolu Ereni Abdal Musa tarafından kutsandığına ve kışın Seydikemer'e, yazın da Gömbe yaylasına aktığına inanılıyor.

İkiz Göller’de yeniden hayat ve su papatyası

Bölgedeki diğer doğa harikası ise Akdağ’ın eteklerindeki İkiz Göller. Gömbe’den gidilen İkiz Göller, Subaşı yaylasının üstünde yer alıyor.

Bölgedeki Yörükler, geçen yıl kuraklık nedeniyle İkiz Göller’in sularının çekilip, kısmen kurumasıyla zor durumda kaldı.

Bu yıl yağışın çok olmasıyla su tutan göllerin çevresi yeşillendi. Yörükler de koyun sürülerini bu çevredeki yeşil alanda otlatmaya başladı. 

Diğer taraftan İkiz Göller’in yüzeyinde açan su papatyaları, güzel görüntüler oluşturdu. Üzerindeki çiçeklerle bir bölümü beyaza bürünen İkiz Göller, ziyaretçilerin ilgi odağı oldu.

Yöresel lezzet: Kar şerbeti, Gömbe kebabı

Aynı gün içinde Kaş'ta denize girmek, kar şerbeti, elma ve kebabı ile meşhur Gömbe yöresinde yaylaya çıkıp dağ yürüyüşü yapmak, tatilcilere alternatif tercihler sunuyor.

Geçen yıl kuraklık sonucu kuruyan Uçarsu, bu yıl eski canlı görüntüsüne kavuşurken, doğaseverler kilometrelerce öteden bu suyun akışını görmek için Gömbe yaylasına geliyor.

Gömbe’ye değer katan proje

Öte yandan, Kaş Belediyesi tarafından bölgedeki turizm imkanlarının geliştirilmesi adına Panayır Alanı’nın ardından Gömbe Kentsel Tasarım ve Çevre Düzenlemesi Projesi hayata geçirildi.

Doğal coğrafi dokuya sahip Gömbe Mahallesi, panayır kültürü ile bütünleşerek, özellikle yaz aylarında bir odak noktası haline gelirken, bu kültürü koruyan proje gerçekleştirildi.

Proje kapsamında araç yolu zemini yeniden düzenlenip gereken yerlerde refüj ve kaldırım yapılırken, dere çevresi korkulukları, seyir terasları, peyzaj düzenlemeleri, kent mobilyaları ve aydınlatma elemanlarıyla panayır alanı ve çevresinde bütünlük sağlandı.

Yaklaşık 15 bin 500 metrekarelik proje alanında meydan oluşturuldu. Meydandan Panayır Alanına giden yol üzerinde otopark düzenlendi. Dere üzerine çelik konsol çıkan seyir terasları, kaldırım, görme engelli kılavuz taşları, araç yolu ve yaya yolu yenileme çalışmaları uygulandı. Yenilenen araç yolu çerçevesinde yağmur suyu drenajı sağlandı. Kanal boyu çevre düzenlemesi yapıldı.

“Türkiye’nin en önemli yaylalarından biri”

Kaş Belediye Başkanı Mutlu Ulutaş, yaptığı açıklamada, Gömbe yaylasının Türkiye’nin en önemli yaylalarından biri ve ilk üçe girebilecek özelliğe sahip olduğunu söyledi.

Yaylada çok önemli noktaların bulunduğunu anlatan Başkan Mutlu Ulutaş, “Buz gibi suyuyla Uçarsu, Yeşilgöl, Subaşı yaylası ve İkiz Göller’i vatandaşlar gelip ziyaret edebilir. Gömbe, yemyeşil doğasıyla elma ve kiraz bahçeleriyle muazzam bir coğrafya.” dedi.

Gömbe’ye yıllardır bir Panayır Alanı yapılmasının beklendiğini hatırlatan Başkan Ulutaş, “Bu Panayır Alanını geçen sene tamamladık. Panayır Alanının çevresindeki derenin ıslah edilmesi, çevre düzenlemesinin yapılması gerekiyordu. Buradaki hemşehrilerimiz bize 2019 yerel seçimlerinde Gömbe’ye geldiğimizde talep etmişlerdi. Hamdolsun hem Panayır Alanını hemşehrilerimize kazandırdık hem de Panayır Alanı çevresi ve Gömbe’nin çehresinin biraz olsun değişmesi, güzelleşmesi adına güzel bir proje gerçekleştirdik.” diye konuştu.

Başkan Ulutaş, Kentsel Tasarım ve Çevre Düzenlemesi Projesinin aynı zamanda Gömbe’ye ziyarete gelen misafirlerin de burada rahatça yürüyebileceği, dolaşabileceği vakit geçirebileceği alanlar da ortaya koyduğunu işaret ederek, “Gömbe’ye gelenler, nezih bir ortamda tatil yapabiliyor. Bu anlamda Gömbe’mizin çehresini değiştirmeye, ihtiyaçlarını, hizmetlerini kazandırmaya devam edeceğiz. Bundan sonra da Gömbeli hemşehrilerimizi mutlu edebilmenin gayreti içerisinde olmaya devam edeceğiz.” ifadelerini kullandı.

Bölgeyi ziyaret eden Salih Demirci ise geçen yıl kurak olan Uçarsu’nun bugün daha güzel göründüğünü, doğaseverlerin kilometrelerce öteden bu suyun akışını görmek için Gömbe yaylasına geldiklerini dile getirdi.

Henüz Bu Haber İçin Yorum Yapılmamış
Adınız Soyadınız
Güvenlik Kodu
BENZER HABERLER