VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
FİRMA REHBERİ
İLAN REHBERİ
BİZE ULAŞIN
YAZARLAR
AjansTr7

@ Haber Tarihi : 04 Kasım 2023 23:03:51

0 Yorum

Kaş’a yerleştirilen 100 şamandıra deniz çayırlarına nefes olacak

Antalya’nın Kaş ilçesinde “Akdeniz’e Nefes” projesi kapsamında belirlenen alanlara 100 ekolojik şamandıra yerleştirildi.

Antalya’nın Kaş ilçesinde “Akdeniz’e Nefes” projesi kapsamında belirlenen alanlara 100 ekolojik şamandıra yerleştirildi.

Proje ile turizm, balıkçılık ve genel anlamda deniz su kalitesine olumsuz etkileri nedeniyle ekolojik ve ekonomik kayıplara neden olan  ‘demirleme’den kaynaklı deniz çayırlarındaki büyük kayıpların, dip yapıdaki hasarların azaltılması, durdurulması hedefleniyor.

Kaş’ın nefes alabilmesi için büyük öneme sahip deniz çayırları teknelerin demirlemesi, kirlilik gibi insan faaliyetleri nedeniyle sürekli zarar görüyor. Kaş’ta kurulan ekolojik şamandıra sistemiyle deniz çayırlarına en çok zarar veren uygulamalardan biri olan tekne demirlemelerinin önüne geçilecek.

Proje kapsamında uzun dönemli bilimsel izleme çalışmaları ve teknik değerlendirmelerle belirlenen Limanağzı, Çukurbağ Yarımadası ve Beş Adalar bölgesindeki alanlara 100 ekolojik şamandıra yerleştirildi.

Tarım ve Orman Bakanlığı, Kaş Kaymakamlığı, Tarım İlçe Müdürlüğü işbirliğinde  HSBC’nin finansal katkıları ve Doğal Hayatı Koruma Vakfı (WWF)-Türkiye’nin teknik destekleriyle gerçekleşen “Akdeniz’e Nefes” projesi, basın toplantısıyla kamuoyuna duyuruldu.

İlçede marinadaki bir işletmede düzenlenen toplantıda konuşan Kaş Belediye Başkanı Mutlu Ulutaş, özellikle deniz dip popülasyonunun artış göstermesi, biyoçeşitliliğin devamı ve sürdürülebilirliği için bu projenin çok önemli olduğunu söyledi.

Doğayı koruyarak yaşatmak ve gelecek nesillere en iyi şekilde bırakmak gerektiğini belirten Başkan Mutlu Ulutaş, “Bu açıdan projeyi değerli buluyorum. On yıl önce burada on tane tonoz ve şamandıra denize bırakılmıştı. Limanağzı, Çukurbağ Yarımadası ve Beş Adalar mevkilerine 100 tonoz ve şamandıra bırakılması memnuniyet verici. Kaş’ın bütün kıyı bandında, deniz kenarlarında bu şekilde çalışmalar yapabiliriz. Belki Kalkan bölgesinde de böyle bir çalışma yapılabilir. Gelen tekneler şamandıra sistemiyle daha rahat şekilde bağlanabilecek, deniz çayırlarına ya da biyolojik yaşama her hangi bir zarar vermeyecek. ” dedi.

 WWF-Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Nafiz Karadere de vakıf olarak, 20 yılı aşkın süredir Kaş-Kekova Özel Çevre Koruma Bölgesi’nde çalıştıklarını ifade ederek,  “Cumhuriyetin 100’üncü yılına armağan ettiğimiz 100 şamandıra, bilimin, aklın, yerel değerlerin, doğa korumanın, yerel ekonominin, ulusal ve uluslararası işbirliklerinin ortak ürünü. Her zaman söylediğimiz gibi denizlerimizi korumak birlikte mümkün.” diye konuştu.

HSBC Genel Müdürü Selim Kervancı ise WWF-Türkiye, bakanlıklar ve yerel yönetimle işbirliği içinde bu iklim krizinin önüne geçmek için “Akdeniz’e Nefes -Deniz Çayırları” projesini hayata geçirdiklerini, şamandıra sisteminin deniz çayırlarına, deniz çayırlarının da Akdeniz’e nefes olacağını kaydetti.

Toplantı sonunda şamandıralar tekne ile ziyaret edildi.

(AJANSTR7)

Henüz Bu Haber İçin Yorum Yapılmamış
Adınız Soyadınız
Güvenlik Kodu
BENZER HABERLER