VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
FİRMA REHBERİ
İLAN REHBERİ
BİZE ULAŞIN
YAZARLAR
AjansTr7

@ Haber Tarihi : 05 Ocak 2024 10:40:26

0 Yorum

Kaş’ın vizyonu için belirlenen hedefler hayata geçiyor

Kaş Belediye Başkanı Mutlu Başkan Ulutaş, “Stratejik planda belirlediğimiz, yapmayı hedeflediğimiz hizmetlerin hayata geçmesinin memnuniyetini, mutluluğunu yaşıyoruz.” dedi.

Kaş Belediye Başkanı Mutlu Başkan Ulutaş, “Stratejik planda belirlediğimiz, yapmayı hedeflediğimiz hizmetlerin hayata geçmesinin memnuniyetini, mutluluğunu yaşıyoruz.” dedi.

Başkan Mutlu Ulutaş, seçildiği günden bu yana gerçekleştirdikleri hizmetleri değerlendirdi.

Kaş’ın vizyon hedeflerine ulaşması için gayretlerini sürdüreceğini ifade eden Başkan Ulutaş, pandemi, deprem ve dünyadaki konjonktürel gelişmelerde dahi faaliyetlere devam ettiklerini, vatandaşların beklentisi olan hizmetlerin bir bir hayata geçtiğini belirtti.

Başkan Ulutaş’ın açıklamalarından satır başları şu şekilde:

“Sıfır Atık Projesini tamamladık, açılışa hazır. Gündüz Bakımevi ve Kreş hizmetini vermeye başladık. Türkiye’nin en modern ve en donanımlı hayvan barınağını, rehabilitasyon merkezini hayata geçirdik. Kültür Merkezi tamamlanmaya yakın durumda. “

-Kaş Pazar Yeri ve Otopark projesi tamamlandı

“Kaş merkezde pazar yeri, otopark ve sosyal alan en önemli ihtiyaçlardan biriydi, ilgili projemizi tamamladık. Burayı rezerv, dönüşüm alanı olarak ilan ettik. 4700 metrekarelik alanda projemizi hazırladık, inşallah ihalesini yapıyoruz. Seçimden önce ihaleyi tamamlamış oluruz diye ümit ediyorum. Küçükçakıl,15 Temmuz Meydanı ile Cumhuriyet Meydanı önündeki kısımların düzenlenmesiyle ilgili ihaleleri de çıktık. Veli Kaptan Sokak’ta restorasyon projemiz var, ihale ediyoruz.”

-Kalkan Balıkçı Barınağı düzenlendi

“Kalkan bölgemizdeki hizmetler noktasında çevre düzenlemesi projemizi tamamladık. Bunun yanında Ulaştırma Bakanlığıyla beraber Kalkan Balıkçı Barınağını düzenledik. Taşocağı mevkiindeki bisiklet yolu ve çevre düzenlemesinin birinci etabını gerçekleştirdik. Önümüzdeki süreçte ikinci etabını hayata geçireceğiz. Tüm cadde ve sokak sağlıklaştırmalarını gerçekleştirdik.

-Lami Bey Camii restorasyonu yapıldı

Kalkan’da 1881 yılında yapılan Lami Bey Camii’nin restorasyonunu yaptık. Önümüzdeki süreç için pazar yeri, çok amaçlı salon ve otopark projemiz var, ihale edeceğiz. Yine ormandan tahsis ettiğimiz yaklaşık 800 dönümlük bir alanımız var, burayı da vatandaşlarımızın kullanımına en kısa sürede sunmayı planlıyoruz; Projesini yaptık, Kalkan’da hem seyir noktası hem de sosyal bir alan oluşturulacak.”

“Yeşilköy’de Bayram Kavağı noktasında vatandaşlarımızın kullandığı çay bahçesini düzenledik, kullanılabilir hale getirdik; Orada yaşam alanı oluşturduk. Çocuk parkları yaptık. Yollarımızı parke ya da sıcak asfaltla düzenledik. Kültür merkezi ve sanayi alanının düzenlenmesiyle ilgili projelerimizin ihalesine çıkmayı hedefliyoruz.”

-Patara Köprüsü hizmette

“Ova bölgesinde Muğla’yla Antalya’yı, Seydikemer’le Kaş’ı birbirine bağlayan aynı zamanda Letoon, Xanthos ve Patara antik kentlerini de birbirine bağlayacak Patara Köprüsü’nü,Karayolları Genel Müdürlüğü, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığının destekleriyle hayata geçirdik.”

“Tamamladığımız Kınık-Ova arası bisiklet yolunun1,5 kilometrelik etabına ilave 3,5 kilometrelik etap belirli bir aşamaya geldi, onu da 31 Mart’a kadar tamamlamayı hedefliyoruz. Ova bölgemizde Semt Polikliniği projemizi tamamladık,ihalesini planlıyoruz. Kaldırımlar, yol, parke yapımları ve Göl bölgesinde kanal sağlıklaştırma projelerimizi gerçekleştirdik.

Eski Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel döneminde başlattığımız Ova Kapalı Spor Salonunun, biz göreve geldiğimiz süreçte devam etmesini talep ettik, bu proje de Büyükşehir Belediyesi tarafından tamamlandı.”

-Kaş Organize Sanayi Bölgesi çalışmaları

“Kınık bölgesinde pazaryeri ve kapalı otoparkı güzel bir meydanla beraber mahallemize kazandırdık. Kınık Millet Bahçesi projemiz hemen hemen tamamlandı, inşallah en kısa zamanda hizmete alacağız. Kınık’taki Hal inşaatı, Menderes Türel döneminde başlamıştı. Biz göreve gelince bütçe yetersizliğinden bunun durdurulması söz konusu oldu, yeni seçilen yönetimden bunun devam etmesini talep ettik, nihayetinde İller Bankası destekli bu proje devam ediyor. Kınık’ta kurulması planlanan Organize Sanayi Bölgesi’ni, o bölgede hayata geçirmek için çalışmaları başlatmış bulunmaktayız.”

-Patara’da deniz feneri ayağa kaldırıldı

“2020 yılında “Patara Yılı” ilan edilmişti. Bu kapsamda Patara’daki antik kent, telsiz telgraf istasyonu restore edildi, deniz feneri ayağa kaldırıldı. Bunlar büyük projeler. Biz de belediye olarak, Patara’nın girişinden mahalle merkezine çevre düzenlemesiyle beraber güzel alternatif yol yapımı gerçekleştirdik. Bunun yanı sıra, Patara’nın yerleşim yeri içerisinde sokak sağlıklaştırma projesi yer alıyor.”

“Her bölgenin kendine göre dinamikleri var”

“Çavdır Mahallesi’nde büyük bir mesire alanı projemiz var, bunu başlattık, çalışmaları devam ettiriyoruz. Gömbe bölgesinde panayır alanını yapmıştık, çevre düzenlemesiyle oradaki bütünlüğü sağladık. Sütleğen’de yol, parke ile meydan düzenlemesi proje çalışmasını gerçekleştirdik, inşaat çalışmalarını başlatacağız. Kasaba bölgemizde yol, parke, asfalt çalışmaları yapıyoruz. Gençler için spor alanı,halı saha yaptık, meydan projemiz var. Bununla ilgili proje çalışmalarını gerçekleştirdik, ihaleye hazır hale getirdik. Dirgenler’de asfalt, sıcak asfalt, parke, alt yapı çalışmalarımızı gerçekleştirdik. Karadağ bölgemize spor sahası kazandırdık, asfalt, parke çalışmalarımızı yaptık. Bunun yanında çok amaçlı bir düğün salonu projemiz var. Doğantaş’ta yol, asfalt ve genişletme çalışması, Bal Ormanı Meydanı, tribün yaptık.

-Mahallelere sosyal yaşam alanları

Ayrıca, diğer mahallelerimizde de sosyal yaşam alanları yaptık. Milli Eğitim Bakanlığımızın eskiden kullanılmış, yıkılmış olan eski köy okullarını gerek restore ederek, gerek yeniden aynı prototipini yaparak, çevre düzenlemesiyle beraber sosyal yaşam alanı haline getirdik, her mahallemize meydan kazandırmış olduk. Bunlar, ilçemizin her noktasına dokunulmuş olduğunun bir göstergesi. Yine aynı mahallelerimizin fiziki, topografik durumuna göre, yollarını sağlıklı hale getirdik.”

“Birçok mahallemize sosyal alanlar, sosyal tesisler kazandırdık; mesela Patara’da,Yeşilköy’de. Şimdi İslamlar Akbel’de çalışmalar devam ediyor. Bezirgan’da böyle bir alan yarattık.”

“Denizde, su altında sanat parkı gerçekleştirdik. Kıyılarımızda plajlar kazandırmaya devam ettik.”

“Hizmetlerimize devam ediyoruz”

“Göreve geldikten sonra taahhüt ettiğimiz hizmetlerin yapılması bizim için çok önemliydi. Biz bunları kendi programımıza almıştık. Bunun için bu projelerin hayata geçirilmesi de bizim mesuliyetimizdeydi. Hükümetimizin ve bakanlıklarımızın bu hizmetleri getirmesiyle ilgili birçok lobi faaliyeti yaptık. Özellikle ilçe merkezinde hükümet konağı, emniyet binası eksikliği vardı. Bununla ilgili çalışmaları takip ettik, yapım çalışmaları başladı ve belli bir aşamaya geldi.

Yine Gömbe-Kaş yolunun başlatılmasıyla ilgili ciddi çalışmalarda bulunduk, bunun temelini attık ve yol çalışmaları başladı, devam ediyor.

Kalkan-Seydikemer yolunun bizim bölgemizdeki etabının da yapılmasıyla ilgili çalışmalar başladı.  

Lengüme Köprüsü’nü başlattık. Karadağ’da Gül Ağacı Köprüsü’nün de yapılması çok önemli, çalışmalarımızı başlatacağız.

Kasaba ve Sütleğen bölgemizde gölet ve baraj var. Bunların da sürecini takip ediyoruz. Kasaba bölgemizdeki yerleşim alanı sorunu da çözülüyor.”

“İmar planlarına sahip çıkılmalı”

“İmar planı konusunda Kaş olarak, çok mağduruz. Kaş’ın civarındaki 5 mahallemizde; Gökçeören-Gökseki, Yeniköy, Çukurbağ, Ağullu ve Bayındır’da imar planlarını yaptık.  Dava açıldı. Kalkan-Kaş arasındaki duble yolun ÇED aşamasında mahkeme tarafından tekrar yapılması diye karar verildi. Mahkeme buradaki yolu durdurdu, imar planımızı, nüfus projeksiyonunun ele alınmasını gerekçe göstererek, iptal etti. Sadece 1000’likler iptal edilmedi, 5.000’likler, 25.000’likler ve 100.000’likler de iptal oldu, dolayısıyla bu planları tekrar yapmak gerekiyordu. Uzun uğraşlarımız sonucu gerek Çevre Bakanımız gerek Büyükşehir Belediyesiyle yapmış olduğumuz görüşmeler neticesinde önce 100.000’lik yapıldı, sonra 25.000’lik ve 5.000’likler. 1000’likler ocak ayında geçmek kaydıyla bu plan inşallah tamamlanacak ama dava açılmış olması, sürecimizi çok yavaşlattı ve buradaki vatandaşlarımız bu davalardan mağdur oldu.

Bu planları yeniden yapıyoruz ancak bizim kadar burada yaşayan vatandaşlarımızın da bunlara sahip çıkması lazım, çünkü mahkeme kararlarıyla iptal edildiği zaman Kaş’a çok yazık olacaktır. Bu planlara topyekûn sahip çıkmamız gerektiğini belirtmek istiyorum. Yine Kalkan’da, Kördere, Kalamar, Akbel mevkilerinde imar planları yapıldı.”

Kırsaldaki köy yerleşik alanları

“Kırsaldaki köy yerleşik alanlarıyla ilgili tarım görüşünü uzun süredir bekliyoruz. Önce 23 mahallemizin, sonra 17 mahallemizin köy yerleşik alanlarını yapacağız. Tarım görüşünün Tarım Bakanlığından gelmesi halinde ilk etapta 23 mahallemizin, ikinci etapta 17 mahallemizin köy yerleşik alanlarını İlçe ve Büyükşehir Belediyesinden geçirip, süreci tamamlamış olacağız.”

“Kaş’ımızı seviyoruz, memleketimizi seviyoruz”

“Biz bu topraklarda doğduk, bu topraklarda yoğrulduk. Bizim bugünlere gelmemize vesile olan hemşehrilerimize hizmet etmek, onların memnuniyeti için çalışmak, ilçemize bir güzellik kazandırmak, bizi ziyadesiyle memnun ediyor dolayısıyla biz içtenlikle samimiyetle çalışmaktan haz alarak, bu işi gönülden yapıyoruz.

Önce insanı, sonra toprağımızı seviyoruz, Kaş’ımızı seviyoruz, memleketimizi seviyoruz. Güzel bir dünya, güzel bir ilçe olsun. Kendimizden başlayarak, herkesi memnun, mutlu eden güzel bir şehir, güzel bir ilçe olsun istiyoruz, bunun için çalışıyoruz.

Destekleri için tüm hemşehrilerimize, tüm vatandaşlarımıza sonsuz teşekkür ediyorum. İyi ki, onlar var. Onlar varsa biz varız. Onlar için 7/24 hizmet etmeye, çalışmaya, üretmeye, Kaş’ı hak ettiği noktalara taşımaya gayret ediyoruz. Rabbim sağlık sıhhat verdikçe, biz hizmetlerimize, çalışmalarımıza devam etmek istiyoruz.

Her yıl mücadele, emek verildiyse sonuçta bir eser ortaya çıktıysa bu mutluluk verici. Yaptıklarımızın, yapacaklarımızın bir teminatı olarak kabul edilmesini istiyoruz. Önümüzde yapacağımız çok iş, çok proje var, gideceğimiz çok yol var. İlçemizin beklentilerini, ihtiyaçlarını, hep birlikte hemşehrilerimizle birlik, beraberlik içerisinde gerçekleştirelim. Önemli olan, gayret etmek, mücadele etmek ve insanı sevmek, şehrini sevmek. Biz hemşehrilerimizi seviyoruz, şehrimizi, ilçemizi seviyoruz. İnşallah hizmet etmek ve hizmete devam etmek istiyoruz. Kaş’ın vizyon hedeflerine ulaşması için gayretlerimizi sürdüreceğiz.”

“Umut olmadan mutlu olabilmek mümkün değil”

“Dünyada ve Türkiye’de zor günler geçirdiğimiz dönemler, özellikle dünyada insanlık dramları, savaşlar (İsrail-Filistin), kabul edilebilir şeyler değil. Gerçekten çok üzülüyoruz. Dünyanın bir kısmı hadiselere ses çıkarmış olsa da aslında seyirci kalıyor, bu insanlık adına utanmamız gereken süreçler. İnşallah dünyadaki aklıselim ülkeler, artık bu sürece “dur” der ve bu vahşet, acı durumlar ortadan kalkar. Türkiye, burada elinden geleni yapıyor ama dünyanın topyekûn bu işe dur demesi lazım.

Ülkemizde de 2023 yılı içerisinde çok acı hadiseler gerçekleşti. Depreme çok üzüldük. Ülke ve milletimiz bir ve beraber oldu, bu süreçler atlatılmaya çalışılıyor, devletimiz gereken çalışmaları yapıyor.

Her yılın ardından yeni yıla merhaba diyebilmek, yeni yılı karşılamak adına güzel temenniler etmeye devam edeceğiz. Çünkü umut olmadan, insanların yaşama azmi, isteği, mutlu olabilmesi mümkün değil.  O yüzden 2024 yılının ülkemize, milletimize ve dünyaya hayırlar, huzur ve barış getirmesini diliyorum.”

Henüz Bu Haber İçin Yorum Yapılmamış
Adınız Soyadınız
Güvenlik Kodu
BENZER HABERLER