VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
FİRMA REHBERİ
İLAN REHBERİ
BİZE ULAŞIN
YAZARLAR
AjansTr7

@ Haber Tarihi : 16 Temmuz 2023 10:57:45

0 Yorum

Kaş’ta 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü etkinliklerle anıldı

Antalya’nın Kaş ilçesinde 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü dolayısıyla anma etkinlikleri gerçekleştirildi.

Antalya'nın Kaş ilçesinde 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü dolayısıyla etkinlikler gerçekleştirildi.

Direnişten zafere 15 Temmuz’un 7. yılı nedeniyle Kaş Kaymakamlığı ve Kaş Belediyesi tarafından düzenlenen etkinlikler çerçevesinde aralarında ilçe protokolünün de bulunduğu yüzlerce kişi dev Türk bayrağı açtı. Ellerinde Türk bayraklarıyla eski oto gar yakınındaki kavşakta bir araya gelen vatandaşlar, mehter takımı eşliğinde Cumhuriyet Meydanı'na kadar “15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü Anma Yürüyüşü” gerçekleştirdi.

Meydandaki etkinlik programında, Kaymakam Murat Öztürk ve Belediye Başkanı Mutlu Ulutaş, 15 Temmuz Şehitlerini Anma, Demokrasi ve Milli Birlik günü anı defterini imzaladı. Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz 2016'daki darbe girişimi sırasında şehit olanların anısına saygı duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşı okundu. Kur’an-ı Kerim tilavetinin ardından dualar yapıldı. 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü ile ilgili müzik ve sinevizyon yayınlandı. 15 Temmuz ruhunu yansıtan fotoğraf ve film gösterimi sunuldu. Yatsı ezanına takiben çifte ezan, saat 00.13’te ise sela okundu.

Öte yandan, İlçe Müftülüğünce Süleyman Çavuş Camii’nde şehitler için Kur’an-ı Kerim tilaveti ve mevlit programı düzenlendi. Kaymakam Murat Öztürk, Garnizon Komutan Vekili Deniz Yüzbaşı Mustafa Gündüz ve Belediye Başkanı Mutlu Ulutaş’ın da katılımıyla Kasaba Mahallesi’nde şehit er Yusuf Polat’ın kabri ve ardından ailesi ziyaret edildi. Gazi ve şehit ailelerine, Kaş Belediyesi Akçagerme Sosyal Tesislerinde yemek ikramında bulunuldu.

“251 şehit verdik, bağımsızlığımızı vermedik”

Kaymakam Öztürk, Cumhuriyet Meydanı’nda yaptığı konuşmada, 7 yıl önce Türkiye Cumhuriyeti’ne karşı devletin içine çöreklenmiş bir ihanet şebekesi tarafından hain kalkışma, darbe girişiminde bulunulduğunu, milletin büyük feraseti ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın riyasetinde bunun bastırıldığını söyledi.

251 şehit, binlerce gazi verdiklerini belirten Kaymakam Öztürk, “Fakat vatanımızı, bayrağımızı, bağımsızlığımızı vermedik. Bütün şehitlerimizi, rahmetle minnetle şükranla yad ediyor, aziz hatıraları önünde saygıyla eğiliyorum. Kahraman gazilerimize mutluluk ve huzur diliyorum. 15 Temmuz kesinlikle unutulmayacak, unutturulmayacak. Şehitler ölmez, vatan bölünmez. Ne mutlu Türküm diyene.” ifadelerini kullandı.

“Bu vatan için bedel ödemeye hazırız”

Belediye Başkanı Ulutaş da 7 yıl önce 15 Temmuz’da Kaş Cumhuriyet Meydanı’nda toplandıklarını hatırlatarak, milletin genci, yaşlısı, kadını, çocuğuyla hain darbe girişiminin karşısında durduğunu ve engellediğini ifade etti.

251 şehide Allah’tan rahmet dileyen Başkan Ulutaş, “Tüm gazilerimize şükranlarımızı sunuyoruz. Hepimiz bu vatan için bu millet için istiklalimiz için istikbalimiz için her türlü bedeli ödemeye hazırız. Rabbim ülkemize, vatanımıza karşı şer güçlere fırsat vermesin.” dedi.

15 Temmuz gazisi Tarık Solak, hain darbe girişimi sırasında vücuduna 3 kurşun isabet ederek yaralandığını, o gece insanların dirayetinin ülkeyi çok büyük felaketten kurtardığını vurguladı.

Gazi Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Tufan Gündüz ise Türkiye yakın tarihini ve 15 Temmuz’u anlattı.

Konuşmaların ardından Solak ve Gündüz’e15 Temmuz anısına Kaş temalı tablo ve çiçek takdim edildi.

Program, 01.30’da Süleyman Çavuş Camii’nde teheccüd namazı kılınmasıyla sona erdi.

Henüz Bu Haber İçin Yorum Yapılmamış
Adınız Soyadınız
Güvenlik Kodu
BENZER HABERLER