VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
FİRMA REHBERİ
İLAN REHBERİ
BİZE ULAŞIN
YAZARLAR
AjansTr7

@ Haber Tarihi : 09 Ocak 2024 16:55:50

0 Yorum

Topçu Yüzbaşı Mustafa Ertuğrul Aker Kaş’ta anıldı

Antalya’nın Kaş ilçesinde Topçu Yüzbaşı Mustafa Ertuğrul Aker’in anısına etkinlik düzenlendi.

Antalya’nın Kaş ilçesinde Topçu Yüzbaşı Mustafa Ertuğrul Aker’in anısına etkinlik düzenlendi.

Dünya askeri tarihinde ilk kez bir uçak gemisini batıran Türk subayı Mustafa Ertuğrul Aker ve silah arkadaşları için Kaş’ta anma etkinliği gerçekleştirildi.

Birinci Dünya Savaşı sırasında 9 Ocak 1917’de ilçe yakınındaki Meis Adası açıklarında İngilizlerin 114 metre uzunluğundaki uçak gemisi Ben My Chree'yi batıran Mustafa Ertuğrul Aker ve silah arkadaşlarının anısına, Kaş Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde tören düzenlendi.

Törende konuşan Kaş Belediye Başkanı Mutlu Ulutaş, atışların karadan denize yapılmasının, buradaki tehlikeleri engellemek açısından önemine dikkati çekerek, bu manada dünyanın ilk uçak gemisinin batırılmış olmasının, kırılma noktalarından biri olduğunu söyledi.

Kaş'lı Topçu Teğmen Yusuf Ziya Erdil’in de Çanakkale’de Kurtuluş Savaşı’nda kahramanlık gösterdiğini, orada top atışıyla İtalyan savaş gemisinin (Varese) batırılmasına vesile olduğunu aktaran Başkan Mutlu Ulutaş, “Mustafa Ertuğrul Aker başta olmak üzere bütün askerlerimizin hatıralarını, rahmet ve minnetle  yad ediyoruz.” dedi.

Konuşmaların ardından “Topçu Yüzbaşı Mustafa Ertuğrul Aker” fotoğraf sergisi gezildi. Katılımcılara ve öğrencilere, “Ben Bir Türk Zabitiyim” adlı kitap hediye edildi.

Anma etkinliğine, Antalya Vali Yardımcısı Mustafa Hulusi Arat, Antalya Garnizon Komutanı Albay Mehmet Kayhan, Kaş Garnizon Komutanı Binbaşı Hüseyin Sadık, Jandarma Komutanı Binbaşı Ali Erol, Emniyet Müdürü Suat Kutbay, İlçe Müftüsü Turgut Topaloğlu, kamu kurum müdürleri, siyasi partilerin ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, Akdeniz Gençlik Sanat Araştırma ve Eğitim Derneği (AKSAN) Kaş ilçe temsilcisi Fahri Aslan ve “Ben Bir Türk Zabitiyim” kitabının yazarı Mustafa Aydemir de katıldı.

Henüz Bu Haber İçin Yorum Yapılmamış
Adınız Soyadınız
Güvenlik Kodu
BENZER HABERLER